دوره 33، شماره 2 - ( اردیبهشت 1401 )                   جلد 33 شماره 2 صفحات 80-70 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استادیار، ژنتیک مولکولی، دانشکده علوم پایه، واحد رشت، دانشگاه آزاد اسلامی، رشت، ایران (نویسنده مسئول) ، najmehranji@gmail.com
چکیده:   (511 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: عفونت مجاری ادراری (UTI) یکی از شایع‌ترین عفونت‌ها در کودکان است که به‌سرعت در حال کسب مقاومت‌های بیشتری نسبت به داروهای ضد میکروبی در سراسر دنیا است. هدف از این مطالعه ارزیابی فراوانی ژن‌های SHV، TEM و CTX-M در اشریشیا کلی و کلبسیلا پنومونیه جداشده از عفونت مجاری ادراری در کودکان در بیمارستان 17 شهریور رشت بود.
مواد و روش‌ کار: در این مطالعه توصیفی-مقطعی، 49 سویه اشریشیا کلی و کلبسیلا پنومونیه از بیمارستان 17 شهریور از شهر رشت جداسازی و به کمک روش‌های بیوشیمیایی تعیین هویت شدند. حساسیت و مقاومت سویه‌ها به آنتی‌بیوتیک‌ها به روش‌های کربی بور و براث دایلوشن تعیین گردید. برای ارزیابی فراوانی ژن‌های SHV، TEM و CTX-M در جدایه از روش PCR استفاده شد. برای آنالیز آماری از آزمون χ2 با کمک نرم‌افزار SPSS نسخه 19 بهره برده شد.
یافته‌ها: در این مطالعه، بیشترین مقاومت در جدایه‌های اشریشیا کلی به سفتریاکسون (9/88 درصد) و آمپی‌سیلین (5/81 درصد) و در جدایه‌های کلبسیلا پنومونیه به آمپی‌سیلین (5/95 درصد)، سفتریاکسون (3/77 درصد) و مشاهده شد. از 49 جدایه، 8/89 درصد جدایه‌ها دارای ژن SHV، 8/89 درصد جدایه‌ها دارای ژن CTX-M و 100 درصد جدایه‌ها دارای ژن TEM بودند.
بحث و نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد که یکی از علل افزایش مقاومت چند دارویی در جدایه‌های بیمارستانی عفونت مجاری ادراری در رشت، افزایش انتقال ژن‌های پلاسمیدی بین این جدایه‌ها باشد.
 
واژه‌های کلیدی: اشریشیا کلی، CTX-M، کلبسیلا پنومونیه، SHV، TEM
متن کامل [PDF 592 kb]   (85 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عفونی کودکان

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.