دوره 33، شماره 4 - ( تیر 1401 )                   جلد 33 شماره 4 صفحات 273-265 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استادیار دانشگاه، مرکز تحقیقات هماتولوژی، ایمیون سل تراپی و پیوند سلول‌های بنیادی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول) ، yroosta@gmail.com
چکیده:   (1569 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: مالتیپل میلوما به نوعی دیس‌کرازی خونی در پلاسماسل‌ها اطلاق می‌شود که تقریباً 10 درصد از کل بدخیمی‌های هماتولوژیک را دربر می‌گیرد. هدف از این مطالعه بررسی بروز نارسایی کلیه در بیماران مالتیپل میلومایی بستری شده در بیمارستان امام خمینی ارومیه بود.
مواد و روش کار: در این مطالعه توصیفی-تحلیلی، پرونده بیماران مبتلا به مالتیپل میلوما از ابتدای سال 1394 تا انتهای سال 1398 مورد بررسی قرار گرفت. همچنین، بیماری‌های زمینه‌ای دخیل در بروز نارسایی کلیوی به همراه ریسک فاکتورهای مربوطه مانند هایپرکلسمی و عفونت نیز مورد بررسی قرار گرفتند. در نهایت، داده‌های مطالعه با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 16 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: طبق نتایج به دست آمده، فراوانی نارسایی کلیوی در بیماران مبتلا به مالتیپل میلوما 2/42 درصد گزارش شد. میانگین سنی بیماران 10/13 ± 7/63 سال بود، و از نظر جنسیت، مردان درصد بیشتری از بیماران را تشکیل می‌دادند. طبق نتایج اندازه‌گیری پارامترهای آزمایشگاهی، میانگین سطح هموگلوبین سرم (Hb) در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی به طور معنی داری کمتر بود (001/0 = P). همچنین میزان هایپرکلسمی به طور معنی‌داری در افراد با نارسایی کلیوی بیشتر بود (001/0>p). هایپرتانسیون نیز در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی به‌عنوان یک ریسک فاکتور مهم، به طور معنی‌داری بیشتر دیده شد (01/ 0= p). شکستگی‌های پاتولوژیک در ستون فقرات و استخوان جمجمه نیز به‌طور عمده در این بیماران مشاهده گردید. تفاوت معنی داری در شیوع عفونت، سطح سرمی گاما گلوبولین، آلبومین و سلول‌های پلاسما بین بیماران با و بدون نارسایی کلیوی وجود نداشت.
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که میزان شیوع نارسایی کلیوی در بیماران مبتلا به مالتیپل میلوما بیشتر بوده، و در نتیجه آن را به عنوان یکی از عوامل آسیب‌رسان بافتی مهم با پروگنوز ضعیف می‌توان در نظر گرفت. هایپرتانسیون، آنمی و هایپرکلسمی نیز از عوامل پیش‌آگهی‌دهنده مهم در بروز این عارضه مطرح بودند.
متن کامل [PDF 460 kb]   (391 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: انکولوژی بالینی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.