دوره 32، شماره 4 - ( تیر 1400 )                   جلد 32 شماره 4 صفحات 272-262 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول) ، Ehsankhashabi@gmail.com
چکیده:   (327 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: دیابت ملیتوس مجموعه‌ای از اختلالات متابولیک است که در اثر مجموعه‌ای از عوامل به وجود می‌آید که می‌تواند ناشی از اختلال در سنتز انسولین یا کاهش حساسیت به آن هست. هدف از مطالعه‌ی حاضر ارزیابی شیوع ضایعات داخل دهانی در بیماران مبتلا به دیابت ملیتوس نوع 1 و 2 بود.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه‌ی توصیفی بیماران مراجعه‌کننده به بخش داخلی بیمارستان امام خمینی (ره) کلینیک دندان‌پزشکی البرز ارومیه در سال 1399 انتخاب شدند. بیمارانی که دیابت آن‌ها کنترل‌شده و HbA1C کمتر از 5/7 و FBS کمتر از 150 داشتند وارد مطالعه شدند. از این بیماران ابتدا در مورد سابقه‌ی ابتلا به دیابت، و رژیم دارویی توسط دندان‌پزشک پرسیده شده و در معاینه‌ی داخل دهانی بیماران ازنظر وجود ضایعات مورد توسط متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت و دانشجوی سال آخر دندانپزشکی ارزیابی قرار گرفتند داده‌ها با استفاده از آزمون کای اسکوئر و نرم‌افزار SPSS 16.0 مورد تجزیه تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: از 369 نفر بیماران 1/62 درصد مذکر و 9/37 درصد با میانگین سن 5/9± 4/50 سال شرکت کردند آزمون کای اسکوئر نشان داد که بین خشکی دهان و التهاب گوشه لب زنان با مردان تفاوت معنی‌داری وجود دارد (001/0 > P). اما بین خشکی دهان افراد مبتلا به دیابت نوع I و دیابت نوع II تفاوت معنی‌داری وجود ندارد (05/0 > P).
نتیجه‌گیری: با توجه به بیشتر بودن شیوع التهاب گوشه‌ی دهان و کاندیایازیس در بیماران دارای دیابت نوع 2، می‌توان بین پاتوفیزیولوژی این بیماری با شیوع این تظاهرات ارتباط برقرار کرده و بیماران دارای دیابت نوع 2 را از گروه‌های پرخطر دارای این ضایعات برشمرد.
متن کامل [PDF 589 kb]   (147 دریافت)    

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.