دوره 31، شماره 12 - ( اسفند 1399 )                   جلد 31 شماره 12 صفحات 903-911 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، fbahadory27@yahoo.com@gmail.com
چکیده:   (566 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: پره اکلامپسی یکی از عوارض شدید حاملگی می‌باشد. پره اکلامپسی می‌تواند منجر به اختلال عملکرد ارگان‌های مختلف مانند کبد، کلیه و مغز شود که منجر به عوارض مادری و جنینی می‌شود. در این مطالعه قصد داریم عوارض مختلفی که در مادر و جنین در اثر پره اکلامپسی ایجاد شده را مورد بررسی قرار دهیم.
مواد و روش‌ها: در مطالعه‌ی حاضر به صورت گذشته‌نگر محقق با استفاده از چک لیست طراحی شده بر اساس اهداف مطالعه، عوارض مادری و جنینی، اتفاق افتاده را از پرونده‌های بستری استخراج کرده است. در این مطالعه، تمامی مادران مبتلا به پره اکلامپسی که از ابتدای سال 98 بستری شده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. برای متغیرهای کمی شاخص‌های مرکزی و پراکندگی (میانگین و انحراف معیار) و برای متغیرهای کیفی فراوانی و در صد فراوانی محاسبه شد. از نمودارها و جداول اماری برای نمایش داده‌ها استفاده شد. کلیه‌ی تحلیل داده‌ها بر اساس نرم‌افزار SPSS بود.
یافته‌ها: در این مطالعه 200 زن باردار مورد بررسی قرار گرفتند. میانگین سنی مادران 0.45±30.96 سال بود. فقط 71 نفر از مادران باردار در بخش ICU شدند. بیشتر مادران مورد بررسی، پرایمی گراوید بودند. میزان شیوع سقط در بین مادران 30درصد بود. تنها 55(5/27درصد) نفر از مادران دارای آخرین سونوگرافی نرمال نبودند (تحت دیسترس بودن جنین). 34(6/26درصد) نفر از نوزادان زمانی که در بخش NICU بستری بودند فوت کردند. شایع‌ترین علت ختم بارداری در بین مادران مورد بررسی، فشار خون کنترل نشده بود و در رتبه دوم افزایش آنزیم‌های کبدی قرار داشت.
نتیجه‌گیری: ابتلا به پره اکلامپسی منجر به افزایش میزان تولد پره‌ترم، میزان و مدت بستری در NICU و میزان بالاتر استفاده از روش سزارین در زمان زایمان می‌شود و بالتبع میزان هزینه‌های تحمیلی بر سیستم بهداشتی و درمانی افزایش می‌یابد.
متن کامل [PDF 516 kb]   (195 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: زنان و زایمان