دوره 32، شماره 4 - ( تیر 1400 )                   جلد 32 شماره 4 صفحات 273-279 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات بازسازی استخوان و مفصل، بیمارستان ارتوپدی شفا، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، miladbahari@ymail.com
چکیده:   (255 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: بیماری مزمن کلیوی معمولاً با کاهش کلسیم و شکستگی‌های با انرژی پایین در بیماران دیده می‌شود در این مطالعه بر آن شدیم تا به بررسی ارتباط بین میزان estimated Glomerular Filtration Rate (eGFR) با شکستگی با انرژی پایین هیپ بپردازیم.
مواد و روش کار: این مطالعه به شکل توصیفی در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه که با تشخیص شکستگی هیپ در سال‌های 95 و 96 به بیمارستان‌های الزهرا و کاشانی مراجعه می‌کردند انجام گردید. میزان Cr از پرونده بیمار استخراج گردید و ارتباط eGFR با سایر متغیرها بررسی شد.
یافته‌ها: از بین بیماران موردمطالعه 203 نفر (48.6درصد) eGFR زیر 60 و 215 نفر (51.4درصد) eGFR بالای 60 داشتند. در بیماران با e-GFR زیر 60 جنس مؤنث به‌صورت معنی‌داری شایع‌تر بود، بیماری‌های زمینه‌ای دیابت و فشارخون بالا به‌صورت معنی‌داری بیشتر بود و همچنین میانگین سنی و سطح کراتینین به‌صورت معنی‌داری بیشتر از افراد دارای eGFR بالای 60 بود و از طرفی میانگین هموگلوبین در افراد دارای eGFR زیر 60 به‌صورت معنی‌داری کمتر از افراد با eGFR بالای 60 بود (p<0.05). میزان مرگ‌ومیر در افراد با eGFR زیر 60 به‌صورت معنی‌داری بیشتر از افراد با eGFR بالای 60 بود. ارتباط معنی‌داری بین eGFR با نوع شکستگی و بیماری‌های ایسکمی وجود نداشت (p>0.05).
نتیجه‌گیری: مدیریت در پیشگیری از شکستگی هیپ و درمان بیماران با نارسایی کلیه می‌تواند در درمان شکستگی و کاهش مرگ‌ومیر ناشی از آن مؤثر باشد.
متن کامل [PDF 466 kb]   (109 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: ارتوپدی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.