دوره 17، شماره 1 - ( فروردين 1385 )                   جلد 17 شماره 1 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

بهروزیان رامین ، آغداشی امیر ، رحیمی راد محمدحسین ، خلخالی حمیدرضا . بررسی میزان مرگ و میر بیماران بستری در بخش ICU و سنجش کیفیت مراقبت های ارایه شده با استفاده از معیار ارزیابی حاد فیزیولوژیک و سلامت مزمن (APACHE3). مجله مطالعات علوم پزشکی. 1385; 17 (1) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-52-fa.html


چکیده:   (11141 مشاهده)
پیش زمینه و هدف: توسعه بخش های مراقبت های ویژه (ICU) در سال های اخیر به اداره بهتر بیماری ها شدید و پیچیده، کمک شایانی کرده است. ارزشیابی مراقبت های انجام شده در بخش های ICU و بالا بردن کیفیت این مراقبت ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، این طرح در نظر دارد میزان مرگ و میر بیماران و سنجش کیفیت مراقبت های ارایه شده در بخش ICU را با استفاده از معیارهای APACHE III که معیار تایید شده در سطح جهانی است بررسی نماید.مواد و روش: در این بررسی 202 نفر به روش نمونه گیری آسان از بیماران بستری شده در بخش ICU مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ارومیه انتخاب شدند جمع آوری داده ها به وسیله تکمیل پرسشنامه های از قبل تنظیم شده APACHE III با استفاده از اطلاعات موجود در پرونده بیماران و مصاحبه از طریق همراه بیماران و انجام معاینات و آزمایش های مورد لزوم بود.نتایج میانگین سنی بیماران بستری 39، 60 سال بود.، 59.9% بیماران مرد که اکثریت آنها (42.6%) از اطاق های عمل یا ریکاوری به بخش ICU اعزام شده بودند. بیشترین افراد بستری شده (86.1%) را بیماران جراحی غیر اورژانس و داخلی تشکیل می دادند. در مجموع میزان مرگ و میر در بین بیماران بستری در بخش ICU 43 نفر بود. میانگین نمره 35.48±17.86 APACHE III و میانه آن 31.5 بود.بحث و نتیجه گیری: پایین بودن نمره APACHE III در این مطالعه در مقایسه با مطالعات مربوط به بیماران بستری در بخش های آی.سی.یو کشورهای انگلیس و آمریکا نشان می دهد که میزان مرگ و میر به رغم نمره پایین APACHE III است که بیانگر کیفیت پایین مراقبت های انجام شده است.
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.