دوره 32، شماره 2 - ( اردیبهشت 1400 )                   جلد 32 شماره 2 صفحات 104-92 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم زیستی، واحد ورامین-پیشوا، دانشگاه آزاد اسلامی، ورامین- پیشوا، ایران (نویسنده مسئول) ، niloofar_noorbakhsh@yahoo.com
چکیده:   (1589 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: یکی از مشکلات مهم در مراکز درمانی، عفونت‌های بیمارستانی ناشی از اسینتوباکتر بومانی مقاوم به چند آنتی‌بیوتیک است. هدف از انجام این تحقیق جداسازی و شناسایی سویه‌های تولیدکننده کارباپنماز و متالوبتالاکتاماز با استفاده از روش‌های فنوتیپی و ژن­های OXA-48، OXA-23 و NDM می‌باشد.
مواد و روش‌ها: 79 سویه اسینتوباکتر بومانی از بیماران بستری در بیمارستان قلب تهران جدا شد و با آزمون‌های بیوشیمیایی تشخیص داده شدند. حساسیت آنتی‌بیوتیکی ایزوله‌ها نسبت به کارباپنم‌ها و سفوتاکسیم و سفتازیدیم با روش انتشار در دیسک تعیین شد. روش‌های فنوتیپی دیسک ترکیبی، دیسک دوتایی و هاج تست جهت تعیین فعالیت متالوبتالاکتامازی و کارباپنمازی انجام شد. واکنش زنجیره‌ای پلیمراز جهت تعیین وجود ژن­های OXA-48، OXA-23 و NDM انجام شد.
یافته‌ها: در این مطالعه بیشترین مقاومت در اسینتوباکتر بومانی نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های ایمی پنم و ارتاپنم به روش انتشار در دیسک مشاهده شد. با روش دیسک ترکیبی 2/96 درصد ایزوله‌ها نسبت به ایمی­­پنم، فعالیت کارباپنمازی و 93/94 درصد متالوبتالاکتامازی نشان دادند با روش دیسک دوتایی 07/86 درصد و 13/91 درصد ایزوله‌ها به ترتیب فعالیت کارباپنمازی و متالوبتالاکتامازی داشتند بین مقاومت آنتی‌بیوتیکی سویه‌های تولیدکننده متالوبتالاکتاماز و کارباپنماز به روش دیسک ترکیبی و روش دیسک دوتایی ارتباط معنی‌داری وجود دارد (P<0.05). و 14/91 درصد ایزوله‌ها با روش MHT پاسخ مثبت دادند بین مقاومت آنتی‌بیوتیکی و سویه‌های تولیدکننده کارباپنماز به روش MHT ارتباط معنی‌داری وجود ندارد (P>0.05). بررسی مولکولی نشان داد ژن OXA-48 در 100 درصد و ژن OXA-23 در 83/98 درصد ایزوله‌ها وجود دارد و ژن NDM در هیچ یک از ایزوله وجود نداشت.
بحث و نتیجه‌گیری: این مطالعه نشان داد بین روش‌های تعیین فعالیت متالوبتالاکتامازی و کارباپنمازی، روش دیسک ترکیبی دارای حساسیت بیشتری است. فراوانی ژن‌های OXA-48 و OXA-23 نشان‌دهنده مقاومت آنتی‌بیوتیکی بالا در ایزوله‌های اسینتوباکتر بومانی می‌باشد.
متن کامل [PDF 887 kb]   (651 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: میکروبیولوژی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.