دوره 20، شماره 3 - ( پاییز 1388 )                   جلد 20 شماره 3 صفحات 209-214 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، faribanan@yahoo.com
چکیده:   (22541 مشاهده)

تاریخ دریافت 29/11/86 تاریخ پذیرش 30/10/87

 

چکیده

پیش زمینه و هدف: مادران باردار اغلب اضطراب تولد نوزاد خود را دارند. از روش­های پیشنهادی برای کاهش استرس و درد مادر باردار، تمرینات تن آرامی با موسیقی است. هدف از مطالعه حاضر، بهبود کیفیت زایمانی با هدف کاهش درد و اضطراب مادر در حین زایمان می­باشد.

مواد و روش کار: مطالعه با 20 مادر باردار به روش نیمه تجربی انجام شد. ملودی آرام (قطعه رقص ایگوانا) در مرحله فعال زایمان برای بیمار پخش شد. درد و اضطراب با پرسش­نامه استاندارد بررسی و نتایج با استفاده از T–testو Chi-Square تحلیل شد.

یافته­ها: نتایج نشان داد که شنیدن موسیقی آرام بخش، اضطراب و درد زنان در حال زایمان را کاهش می­دهد. اضطراب پنهان و مقیاس کلامی درد بعد از زایمان در هر دو گروه بررسی شد و نشان داد که اضطراب گروه کنترل افزایش ولی اضطراب گروه مورد تغییری نداشته است و این تفاوت معنی­دار بود. (009/0=p) بررسی مقیاس کلامی درد بعد از زایمان در دو گروه تفاوت معنی­داری نشان داد و در گروه مورد نسبت به کنترل کم­تر بود (002/0=p).

بحث و نتیجه­گیری: از نقطه نظر روانشناختی اثر موسیقی آرام­بخش از طریق تقویت شرط شدگی مثبت و ایجاد محرکی مطبوع و لذت بخش توجیه می­شود که موسیقی ذهن را مهار کرده و از درد منحرف می­سازد. پیشنهاد می­شود که به موسیقی درمانی در بخش­های زایمان و سایر بخش­های پزشکی دارای درد و اضطراب تاکید گردد.

کلید واژه­ها: موسیقی درمانی، مقیاس کلامی درد، اضطراب، زایمان

 

مجله پزشکی ارومیه، دوره بیستم، شماره‌ سوم، ص 214-209، پاییز 1388

 

آدرس مکاتبه: ارومیه، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، گروه زنان، تلفن: 2220952-0441

Email: faribanan@yahoo.com

متن کامل [PDF 119 kb]   (4647 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.