دوره 31، شماره 1 - ( فروردین 1399 )                   جلد 31 شماره 1 صفحات 23-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار فیزیک پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول) ، gharbali@yahoo.com
چکیده:   (2181 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: سنجش بصری تصاویر MRI قادر به تفکیک آتروفی ناشی از آلزایمر و آتروفی ناشی از سالمندی نمی­باشد. ازآنجایی‌که تشخیص بیماری آلزایمر در مراحل اولیه باارزش است بنابراین شناسایی راهی برای مشاهده آلزایمر در مراحل اولیه مفید است. این مطالعه بر اساس تشخیص کامپیوتری و استفاده از آنالیز ساختار بافت در تصاویر ام‌ آر ای به‌منظور بهبود دقت تشخیص آلزایمر و جداسازی آتروفی آلزایمر در مراحل اولیه از آتروفی طبیعی ناشی از سالمندی است.
روش کار: تصاویر MR شامل 13 بیمار آلزایمر و 13 نفر سالم سالمند می­باشد. بالای 270 پارامتر ساختار که مربوط به ROI انتخاب‌شده در هر تصویر توسط نرم‌افزار مزدا (ورژن 6-4) استخراج شده است. دو الگوریتم کاهش ویژگی که شامل الگوریتم فیشر و الگوریتم POE+ACC است برای انتخاب بهترین پارامترها بکار می­روند. پارامترهای به‌دست‌آمده مورد آنالیز قرار گرفته که شامل آنالیزهای مؤلفه اصلی PCA ))، آنالیز تفکیک خطی(LDA) است ماتریس کانفیوژن برای بررسی منحنی راک مربوط به ماکزیمم مقادیر آنالیزهای PCA,LDA برای مقایسه بهترین آنالیزها نیز بکار رفته است و سطح زیر هر نمودار نیز محاسبه شده است.
یافته‌ها: بهترین آنالیز مربوط به آنالیز LDA که دارای قدرت تفکیک درصد 96 بین آتروفی ناشی از آلزایمر در مراحل اولیه بیماری و آتروفی ناشی از سالمندی است.
بحث و نتیجه‌گیری: هدف از این کار بررسی آتروفی ناشی از آلزایمر در مراحل اولیه و تفکیک آن با آتروفی ناشی از سالمندی است که در تصاویر MRI به‌صورت بصری قابل‌مشاهده نمی­باشد. این روش می­تواند به‌عنوان ابزار کمکی در بهبود دقت تشخیص آلزایمر بکار رود و در زمان و هزینه صرفه‌جویی کند.
واژه‌های کلیدی: آتروفی، آلزایمر، آنالیز ساختار
متن کامل [PDF 2345 kb]   (637 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: فیزیک پزشکی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.