دوره 29، شماره 8 - ( ماهنامه _ آبان 1397 )                   جلد 29 شماره 8 صفحات 563-557 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، faribaak2002@yahoo.com
چکیده:   (7636 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: بیماری‌های معده از بیماری‌های شایع بالینی در ایران وجهان بوده و روش متداول تشخیص آن‌ها آندوسکوپی می‌باشد. این مطالعه جهت بررسی فراوانی بیماری‌های معده در بیوپسی‌های حاصل از آندوسکوپی در بیمارستان امام خمینی ارومیه انجام شد.
مواد و روش‌ کار: در این مطالعه تحلیلی- توصیفی گذشته‌نگر، تمامی 2754 گزارش پاتولوژی معده حاصل از آندوسکوپی در بیمارستان امام خمینی ارومیه در سال 1395 بررسی‌شده و نوع هیستوپاتولوژیک ضایعات در چهار گروه بزرگ (نئوپلاستیک، غیرنئوپلاستیک، پولیپ و دیسپلازی) برحسب سن و جنس تقسیم‌بندی شد.
یافته‌ها: میانگین سنی افراد موردمطالعه 85/17±65/52 سال بود. فراوانی ضایعات معده به ترتیب زیر بود: ضایعات غیر نئوپلاستیک (3/89 درصد)، نئوپلاستیک (9/6 درصد)، پولیپ (4/2 درصد) و دیسپلازی (4/1 درصد). تمامی این ضایعات در سنین بالای 50 سال فراوان‌تر بودند. فراوانی ضایعات نئوپلاستیک در مردان و ضایعات غیر نئوپلاستیک در زنان بیشتر بود. (001/0p<). فراوان‌ترین ضایعه غیرنئوپلاستیک، گاستریت مزمن (4/87 درصد) و اکثراً بدون همراهی با اچ. پیلوری بود (2/53 درصد). فراوانی زخم معده نیز 1/6 درصد و اکثراً (3/79 درصد) بدون همراهی با اچ. پیلوری مشاهده شده بود. ضایعات نئوپلاستیک در 5/99 درصد موارد، بدخیم و فراوان‌ترین بدخیمی، آدنوکارسینوم بود و فقط یک مورد خوش‌خیم (لیومیوم) گزارش شده بود.
بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به نقش شناخته‌شده اچ. پیلوری در بروز زخم و سرطان معده و نتیجه متناقضی که در این مطالعه به دست آمد پیشنهاد می‌شود علاوه بر بررسی بافتی، از سایر روش‌های تشخیصی مانند تست تنفسی نیز جهت بررسی اچ. پیلوری استفاده شود. همچنین فراوانی بالای ضایعات معده در سنین بالای 50 سال نشانگر اهمیت غربالگری برای تشخیص زودتر ضایعات نئوپلاستیک به‌ویژه آدنوکارسینوم در این گروه سنی می‌باشد.
متن کامل [PDF 400 kb]   (3525 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: پاتولوژی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.