دوره 28، شماره 7 - ( ماهنامه مهر 1396 )                   جلد 28 شماره 7 صفحات 498-506 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه علوم تشریح دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، mojtaba_karimipour@yahoo.com
چکیده:   (5383 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: سیکلوفسفامید یک داروی ضدسرطان است که علیرغم کاربردهای کلینیکی فراوان، دارای اثرات سمی از طریق تولید رادیکال‌های آزاد بر بدن می‌باشد. هدف از این مطالعه بررسی اثرات محافظتیان استیل سیستئن در بافت کبد موش‌های صحرایی تحت درمان با سیکلوفسفامید می‌باشد.
مواد و روش‌ها: تعداد 21 سر موش صحرایی ماده بالغ از نژاد ویستار به‌طور تصادفی در 3 گروه قرار گرفتند. گروه کنترل به مدت 15 روز نرمال سالین را به‌صورت داخل صفاقی دریافت کرد. گروه‌های تجربی یک و دو تک‌دوز سیکلوفسفامید را به میزان mg/kg 150 به‌صورت داخل صفاقی دریافت کردند.7 روز قبل و 7 روز بعد از تجویز سیکلوفسفامید، به موش‌های این دو گروه به ترتیب نرمال سالین و ان استیل سیستئین با دوز mg/kg 150 تجویز شد. در پایان پس از تشریح، سطح سرمی آسپارات آمینوترانسفراز و آلانین آمینوترانسفراز اندازه‌گیری شد و از بافت کبد جهت بررسی‌های هیستوپاتولوژیک نمونه تهیه شد.
یافته‌ها: در گروه درمان، ان استیل سیستئین به‌طور معنی‌داری میزان افزایش یافته‌ی آنزیم‌های آمینوترانسفراز و آلانین آمینوترانسفراز کبدی ناشی از سیکلوفسفامید را کاهش داد (P<0.05). تجویز سیکلوفسفامید باعث تغییرات پاتولوژیکی در ساختار کبد ازجمله دیلاتاسیون ورید پورت، انفیلتراسیون لکوسیت‌ها و حجیم شدن هپاتوسیت‌ها به همراه واکوئل‌های چربی بود و تزریقان استیل سیستئین تا حد زیادی از این تغییرات ساختاری کبد جلوگیری کرده بود.
بحث و نتیجه‌گیری: نتایج این تحقیق نشان داد که مصرفان استیل سیستئین می‌تواند اثرات مخرب ناشی از سیکلوفسفامید بر بافت کبد را کاهش دهد.
متن کامل [PDF 538 kb]   (897 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: بافت شناسی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.