دوره 28، شماره 11 - ( ماهنامه بهمن 1396 )                   جلد 28 شماره 11 صفحات 673-680 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، aisanghaznavi@yahoo.com
چکیده:   (2510 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: زبان جغرافیایی یک نقص التهابی مزمن و بدون علامت با اتیولوژی ناشناخته است. ژنتیک، آلرژی، پسوریازیس، استرس، مصرف برخی غذا، آنمی پرنیشوز، نقص ایمنی اکتسابی، مشکلات روانی، مصرف لیتیوم ازجمله موارد مؤثر در بروز این ضایعات می‌باشد. هدف از این مطالعه بررسی میزان همبستگی شیوع دوره‌ای زبان جغرافیایی و پدیده‌های آلرژیک در بیماران مراجعه‌کننده به کلینیک البرز شهرستان ارومیه در سال 1395 می‌باشد.
مواد و روش‌ کار: در این مطالعه تحلیلی ۱۸۱۱ نفر از بیماران مراجعه‌کننده به کلینیک البرز شهرستان ارومیه موردبررسی قرار گرفتند. بعد از تکمیل فرم مربوطه و معاینات دهانی، داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS 22 مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار گرفتند. از آمار توصیفی و آمار تحلیلی اسپیرمن و کای دو جهت بررسی استفاده گردید.
یافته‌ها: از مجموع ۱۸۱۱ فرد (۱۰۰۲ زن و ۸۰۹ مرد) معاینه شده ۲۴۸ نفر (۷/۱۳ درصد) دارای زبان جغرافیایی بودند و ازاین‌بین ۹۲ نفر (۱/۳۷ درصد) از آن‌ها سابقه آلرژی را گزارش کردند. با توجه به نتایج حاصل، همبستگی مستقیم و معناداری بین زبان جغرافیایی و علائم آلرژیک مشاهده شد؛ r=0.138,P<0/001)).
بحث و نتیجه‌گیری: بر اساس این مطالعه شانس ابتلا به زبان جغرافیایی در افراد دارای سابقه آلرژی ۲ برابر افراد بدون این عارضه بود، بدین معنی که با افزایش علائم آلرژیک در افراد، زبان جغرافیایی هم افزایش یافت.
متن کامل [PDF 451 kb]   (2013 دریافت)    

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.