دوره 27، شماره 10 - ( ماهنامه دی 1395 )                   جلد 27 شماره 10 صفحات 914-922 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه میکروبیولوژی، واحد ارومیه، دانشگاه آزاد اسلامی، ارومیه، ایران
چکیده:   (4979 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: عفونت گوش یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مزمن عفونی در تمام جهان می‌باشد و این احتمال وجود دارد که استفاده از ابزارهایی نظیر هندزفری سبب  تغییر فلور میکروبی شده و زمینه فعالیت میکروب‌های پاتوژن را فراهم نماید. در این پژوهش فلور میکروبی گوش افراد استفاده کننده از هندزفری با سایر افرادی که از هندزفری استفاده نمی‌کنند موردبررسی و مقایسه قرار گرفته است.

مواد و روش کار: در این مطالعه از گوش تعداد 24 نفر در رده سنی 20 تا 30 سال بدون در نظر گرفتن جنسیت که به‌صورت مداوم و حداقل به مدت سه سال از هندزفری استفاده کرده‌اند و همچنین 24 نفر افرادی که اصلاً از هندزفری استفاده نکرده‌اند نمونه‌برداری انجام گرفت. نمونه‌ها بر روی محیط‌های عمومی و اختصاصی کشت داده شد و با استفاده از آزمون‌های تشخیصی‌، باکتری‌ها شناسایی گردید.

یافته‌ها:  باکتری‌های جداشده از گوش افرادی که از هندزفری استفاده نکرده‌اند شامل‌: لاکتوباسیل، استافیلوکوس اپیدرمایدس، استافیلوکوکوس ساپرو‌فیتیکوس‌، استرپتوکوک‌های نان همولیتیک و باکتری‌های جداشده از گوش افرادی استفاده‌کننده از هندزفری شامل استافیلوکوکوس اورئوس، استافیلو‌کوکوس اپیدرمایدیس‌، استافیلوکوکوس ساپروفیتیکوس، استرپتوکوکوس ویریدانس، استرپتوکوک‌های گروه D‌، گونه‌های کورینه باکتریوم، استرپتوکوک‌های نان همولیتیک، سودوموناس آئروژینوزا و اشرشیا کلی بودند.

بحث و نتیجه‌گیری:  این بررسی نشان داد که استفاده از هندزفری باعث تغییر فلور میکروبی گوش ازنظر جنس و فراوانی می‌شود که نتایج آنالیز داده‌ها در آزمون کای‌دو  (05/0p<) نیز نشان‌دهنده  معنی‌دار بودن این اختلاف است.

متن کامل [PDF 627 kb]   (1600 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: میکروبیولوژی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.