دوره 27، شماره 1 - ( ماهنامه _ فروردین 1395 )                   جلد 27 شماره 1 صفحات 90-83 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استاد بیوشیمی بالینی، مرکز تحقیقات نفرولوژی و پیوند کلیه، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، jnouroozzadeh@yahoo.co.uk
چکیده:   (5302 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: ید به‌عنوان یک عنصر ضروری برای بیوسنتز هورمون­های تیروئیدی و تکامل سیستم عصبی جنین به‌ویژه در مرحله­ی اول بارداری می­باشد. پنداشته می­شود که تغییرات در کلیرانس کلیوی ید در دوران بارداری به میزان فیلتراسیون گلومرولی(GFR) بستگی دارد. این مطالعه باهدف بررسی ارتباط بین روند تغییرات میزانید دفعی ادرار UIC با سیستاتین C سرم به‌عنوان شاخص فیلتراسیون گلومرولی در طول دوران بارداری انجام گردید.

مواد و روش کار: در این مطالعه توصیفی کاربردی،74 زن باردار (17 سال < سن) که در سه‌ماهه‌ی اول بارداری(12 هفته >) بودند، انتخاب شدند. نمونه­های ادرار تصادفی و سرم ناشتا در سه ماهه‌های اول، دوم و سوم بارداری جمع‌آوری شد. غلظت ید ادراری بر اساس واکنش ساندل- کولتف، سیستاتین C با روشPETIA وکراتینین سرم به روش ژافه اندازه­گیری شدند. تجزیه تحلیل داده­ها با استفاده از نرم‌افزار 22.0 SPSS انجام گرفت.

یافته­ها: میانگین سن جمعیت موردمطالعه 5± 26 سال بود. میانه UICدر سه‌ماهه‌ی اول، دوم و سوم بارداری به ترتیب:µg/L57،µg/L 126وµg/L  89 بود (0.0001P<). میانگین سیستاتین C سرم در سه‌ماهه اول، دوم و سوم به ترتیب: mg/L 0.2±0.71، mg/L 0.2±0.74 و mg/L 0.3±0.98 (0.001 P=)به دست آمد. میانگین کراتینین سرم در سه‌ماهه‌ی اول، دوم و سوم به ترتیب: 0.1±0.83، 0.1±0.81 و mg/dl 0.1±0.82بود. در آزمون ضریب همبستگی پیرسون ارتباط معنی­داری بین میزانUICو سطوح سیستاتین C سرم در طول دوران بارداری مشاهده نشد.

نتیجه­گیری: نتایج این مطالعه نشان می‌دهد میزان سیستاتین C به‌عنوان شاخص فیلتراسیون گلومرولی در سه ماهه‌های اول و دوم بارداری یکسان و به‌صورت معنی­داری پایین‌تر از سه‌ماهه سوم می­باشد. روند تغییراتUIC  در سه مرحله بارداری با سیستاتین C هم‌خوانی نداشت. این داده­ها بیانگر این است که کاهش چشم‌گیر UIC در مراحل اول و سوم بارداری نسبت به سه‌ماهه دوم در اثر افرایشGFRنبوده بلکه در راستای تأمین ید موردنیاز مادر در این دو مرحله مهم بارداری، برای بیوسنتز هورمون­های تیروئیدی می­باشد.

متن کامل [PDF 355 kb]   (1803 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: فیزیولوژی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.