دوره 27، شماره 1 - ( ماهنامه _ فروردین 1395 )                   جلد 27 شماره 1 صفحات 45-37 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد ارومیه ، گروه علوم تربیتی، ارومیه ، ایران ، zibafaeedfar@yahoo.com
چکیده:   (5125 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: فرایض دینی عامل اصلی آرامش و شادابی روحانی انسان هستند. هدف اصلی این پژوهش، بررسی رابطه بین انجام فرایض دینی و شادکامی در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه  بود.

مواد و روش‌ کار: پژوهش از نوع همبستگی-رگرسیونی بود. جامعه آماری، کلیه دانشجویان دوره کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه (2181 نفر) بود که حجم نمونه با روش طبقه­ای چندمرحله‌ای و به‌صورت تصادفی، با جدول مورگان 377 نفر انتخاب شدند. ابزار تحقیق، پرسشنامه نشاط سازمانی چاوشباشی و دهقان عفیفی و پرسشنامه انجام فرایض دینی محمودی و حسین‌پور بوده که پایایی آن‌ها با آلفای کرونباخ (92/0) تأیید شد. برای تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها از آزمون‌های توصیفی و استنباطی مانند آزمون همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه استفاده شد.

یافته‌ها: نتایج به‌دست‌آمده حاکی از آن است که بین انجام فرایض دینی و شادکامی دانشجویان رابطه مثبت و معنادار وجود دارد و بین مؤلفه‌های شادکامی و انجام فرایض دینی رابطه مثبت و معناداری وجود دارد. 2/89 درصد تغییرات شادکامی در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه توسط انجام فرایض دینی و مؤلفه‌های آن پیش‌بینی می‌شود. رضایت از زندگی 8/92 درصد، حرمت شخصی 8/94 درصد، بهزیستی فاعلی 6/93 درصد، رضایت خاطر 7/82 درصد و خلق مثبت 2/82 درصد در ایجاد شادکامی در دانشجویان علوم پزشکی ارومیه نقش دارند.

بحث و نتیجه‌گیری: در صورت برنامه‌ریزی پیرامون ابعاد هماهنگ‌سازی انجام فرایض دینی با برنامه درسی در دانشگاه‌های کشور، می‌توان میزان عمل به فرایض دینی را در قشر دانشجوی کشور بالا برد و میزان شادکامی در این گروه عظیم و مهم جامعه را افزایش داد و امیدوارتر بود که این شادکامی دوام و پایداری بیشتری داشته باشد.

متن کامل [PDF 247 kb]   (1930 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: روانشناسی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.