دوره 26، شماره 6 - ( ماهنامه _شهریور 1394 )                   جلد 26 شماره 6 صفحات 503-493 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، doctor8129@gmail.com
چکیده:   (8363 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: تجویز داروی روان‌پزشکی مناسب، با توجه به استفاده گسترده از این داروها، لزوم تشخیص صحیح اختلال روانی و پتانسیل بالای خطر خودکشی با داروهای روان‌پزشکی از اهمیت زیادی برخوردار است. هدف از این مطالعه بررسی انواع داروهای روان‌پزشکی تجویزشده توسط پزشکان غیرروانپزشک و انطباق آن‌ها با وضعیت روانی مراجعین به آن پزشکان در کرج می‌باشد.

 

 

مواد و روش کار: در این مطالعه، 3 داروخانه در شمال، جنوب و مرکز کرج انتخاب شدند و نمونه‌گیری به‌صورت خوشه‌ای صورت پذیرفت. 195 نسخه شامل داروهای روان‌پزشکی و همچنین صاحبان آن نسخ در صورت تمایل بررسی شدند. صاحبان نسخ دارویی به‌وسیله پرسشنامه سلامت عمومی 28 سؤالی و مصاحبه بالینی ساختاریافته ارزیابی شدند. نمره برش کل در پرسشنامه برای انجام مصاحبه،23 در نظرگرفته شد. تحلیل داده‌ها با کمک SPSS-18 و به روش آمار توصیفی، مربع کای، آزمون همبستگی و رگرسیون چند متغیری انجام شد.

 

 

یافته‌ها: بیشترین تعداد نسخه (42درصد) متعلق به پزشکان عمومی و بیشترین داروهای تجویزشده ضدافسردگی‌ها (70درصد) بودند. 51درصد درصد از مراجعین به پزشکان عمومی، 46درصد از مراجعین به پزشکان داخلی و 54درصد از مراجعین به پزشکان مغز و اعصاب فاقد مشکل روان‌پزشکی شناخته شدند. در اغلب موارد، داروها بر پایه شکایت اولیه مراجعین تجویزشده بودند.

 

 

نتیجه‌گیری: در اغلب موارد، داروهای روان‌پزشکی تجویزشده توسط پزشکان غیرروانپزشک، با وضعیت روانی مراجعین آن‌ها منطبق نبود. این مطالعه نشان داد که باید به مسئله آموزش پزشکان در خصوص مدیریت و درمان اختلالات روان‌پزشکی، اهمیت بیشتری داده شود.

 

 

 

 

 

 

متن کامل [PDF 308 kb]   (3369 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: روانپزشکی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.