دوره 26، شماره 5 - ( ماهنامه مرداد 1394 )                   جلد 26 شماره 5 صفحات 439-433 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات توانبخشی عضلانی اسکلتی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ، majidphdpt@yahoo.com
چکیده:   (6710 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: هیپرونتیلاسیون به‌عنوان شایع‌ترین اختلال الگوی تنفس مطرح است. مطالعات متعددی نشان می‌دهد که هیپرونتیلاسیون در افراد مبتلا به آسم شایع می‌باشد. تاکنون مطالعه‌ای درباره میزان شیوع سندروم هیپرونتیلاسیون در ایران وجود ندارد به همین منظور، ما در این مطالعه شیوع این سندروم در افراد مبتلا به آسم را بررسی کردیم.

مواد و روش‌ها: مطالعه حاضر مطالعه‌ای مقطعی است که بر روی 100 بیمار مبتلا به آسم با شدت ملایم تا متوسط در فاصله آبان ۹۲ تا خرداد ۹۳ در بیمارستان امام خمینی اهواز صورت گرفت. جهت تشخیص سندروم هیپرونتیلاسیون از پرسشنامه Nijmegen و همچنین دستگاه کپنوگراف جهت اندازه‌گیری میزان فشار کربن دی‌اکسید بازدمی استفاده شد. داده‌ها با استفاده از آزمون ضریب همبستگی پیرسون، تست t مستقل و آمار توصیفی از طریق نرم‌افزار SPSS با سطح معناداری 05/0 p< تحلیل شدند.

یافته‌ها: آزمودنی‌ها دارای میانگین سنی 40.90(11.04) و مدت ابتلا به آسم آن‌ها در محدوده یک ماه تا ۴۰ سال بود. 54 درصد از آزمودنی‌ها دارای میانگین فشار کربن دی‌اکسید بازدمی 32> بودند. همچنین 47 درصد آزمودنی‌ها دارای نمره بیشتر از 17 از پرسشنامه Nijmegen بودند. میانگین نمره پرسشنامه در افراد مبتلا به آسم 17.90(7.60) و همچنین میانگین فشار کربن دی‌اکسید بازدمی 31.1 (4.9) میلی‌متر جیوه بود.

نتیجه‌گیری: در این مطالعه نشان داده شد که شیوع سندروم هیپرونتیلاسیون در افراد مبتلا به آسم 47 درصد است. این میزان شیوع می‌تواند اهمیت نیاز به مداخلات بالینی مرتبط با اختلال الگوی تنفسی در بیماران مبتلا به آسم را نشان دهد.

متن کامل [PDF 924 kb]   (2036 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: ریه

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.