دوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1387 )                   جلد 19 شماره 2 صفحات 138-132 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (43151 مشاهده)

  دکتر نسرین عاقل [1] ، دکتر علی خدادادی [2] ، دکتر مجید اسماعیلیان [3]

  

  تاریخ دریافت 23/2/86، تاریخ پذیرش 6/9/86

 

  چکیده

  مقدمه: آنزیم­های ماتریکس متالوپروتئیناز ( MMPs )، خانواده بزرگ آنزیم­های پروتئولیتیک وابسته به کلسیم و روی هستند که در تجزیه ترکیبات مختلف ماتریکس خارج سلولی نقش دارند. نقش این آنزیم­ها در پیشرفت و گسترش بیماری­های التهابی (آرتریت روماتوئید)، بیماری­های قلبی عروقی و تومورهای سرطانی کاملا شناخته شده است. مطالعات انجام شده دال بر اثر مهاری ترکیبات ضد التهاب غیر استروئیدی ( NSAIDs ) و استروئیدی (دگزامتازون) بر روی ماتریکس متالوپروتئینازها است.

  مواد و روش کار : در این تحقیق اثر مهاری و سمیت سلولی عصاره هیدروالکلی گیاهان شیرین بیان و بابونه در مقایسه با داروهای استروئیدی و غیر استروئیدی با به کارگیری سل لاین فیبروسارکوما ( Wehi 164 ) برای بررسی سمیت سلولی و روش ژلاتین زایموگرافی برای سنجش میزان اثر مهارکنندگی بر فعالیت ماتریکس متالوپروتئینازها بررسی شد.

  یافته­ها : نتایج نشان داد که اثر مهار کنندگی شیرین بیان و بابونه، به ترتیب، معادل µg/ml 9500و 33/933 و سمیت سلولی به دست آمده برای این گیاهان، به ترتیب، معادل µg/ml 67/326 و 3450 بود.

  نتیجه گیری : گیاهان بابونه و شیرین بیان سمیت سلولی بسیار کمتری ولی اثر مهاری ضعیف تری نسبت به داروهای استروئیدی و غیر استروئیدی بکار رفته در این تحقیق از خود نشان دادند. همچنین مشخص شده است که سمیت سلولی بابونه 1/0 سمیت سلولی شیرین بیان است.

 

 

مجله پزشکی ارومیه، سال نوزدهم، شماره‌ دوم، ص 138-132 ، تابستان 1387

  [1] استادیار گروه فارماکوگنوزی، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز (نویسنده مسئول)

  [2] استادیار گروه ایمنولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

  [3] دکترای حرفه ای داروسازی

متن کامل [PDF 307 kb]   (2907 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.