دوره 26، شماره 1 - ( ماهنامه فروردین 1394 )                   جلد 26 شماره 1 صفحات 9-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، ، alesaleh70@yahoo.com
چکیده:   (8497 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: سرطان مثانه یازدهمین سرطان شایع ازنظر بروز و چهاردهمین سرطان منجر به مرگ در جهان هست. شناخت اپیدمیولوژی و روند سرطان مثانه در برنامه‌ریزی موفق بسیار تأثیرگذار است، با توجه به نبود اطلاعات در این زمینه، مطالعه حاضر باهدف بررسی اپیدمیولوژی و روند بروز سرطان مثانه در ایران از سال 1382 تا 1388 صورت گرفته است.

مواد و روش‌ها: مطالعه حاضر، ساختاری مقطعی دارد و داده‌های موردنیاز از اطلاعات منتشرشده وزارت بهداشت در طی سال‌های 1382 تا 1388 استخراج گردید و میزان‌های بروز سنی و جنسی محاسبه و روندی از بروز بیماری به تفکیک جنس در طی این مدت ترسیم شد.

یافته‌ها: بررسی داده‌های نظام ثبت سرطان در ایران در طی سال‌های 82 تا 88 روند صعودی سرطان مثانه در کشور را نشان می‌دهد. تعداد 27898 مورد سرطان مثانه در کل کشور ثبت شده است که از 2745 مورد در سال 1382 به 4601 مورد در سال 1388 افزایش یافته است. کمترین و بیشترین میزان بروز در زنان و مردان به ترتیب در سال 82 و 87 گزارش شده است. در استان‌های کشور بیشترین میزان بروز در مردان مربوط به تهران و کمترین آن مربوط به خراسان جنوبی و برای زنان بیشترین میزان بروز در خراسان جنوبی و کمترین آن در کهگیلویه و بویراحمد گزارش شده است. نسبت جنسی مرد به زن 4.63 بود.

نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج، بروز سرطان مثانه در ایران در حال افزایش هست. اگرچه ممکن است نسبتی از این افزایش در اثر بهبود سیستم ثبت سرطان باشد اما احتمال افزایش میزان بروز سرطان مثانه در اثر افزایش امید زندگی، سبک زندگی و سایر عوامل خطر آن وجود دارد، لذا برنامه‌ریزی جهت شناخت علل افزایش این سرطان به‌منظور پیشگیری اولیه می‌تواند مفید باشد.

 

واژه‌های کلیدی: سرطان مثانه، اپیدمیولوژی، بروز، روند
متن کامل [PDF 303 kb]   (2127 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: آناتومی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.