دوره 16، شماره 1 - ( فروردين 1384 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

خرسندی حسن ، نویدجوی ناهید . بررسی میزان کارایی تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه در تابستان سال 1382 و ارایه راهکارهای مناسب بهره برداری. مجله مطالعات علوم پزشکی 1384; 16 (1) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-27-fa.html


چکیده:   (11862 مشاهده)
پیش زمینه و هدف: برای تامین سلامت جامعه و جلوگیری از آلودگی محیط زیست لازم است، فاضلاب های بیمارستانی طبق ضوابط فنی و بهداشتی جمع آوری و با روش مناسب تصفیه و دفع شوند. راهبری نادرست تصفیه خانه های فاضلاب، عدم توجه به فاکتورهای عملی در هنگام طراحی از جمله عوامل موثر بر افت کارایی آن ها محسوب می شود. تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه از نوع لجن فعال با اختلاط کامل است که پساب نهایی آن وارد کانال سرپوشیده ای در ضلع شمالی بیمارستان می شود.مواد و روش ها: مطالعه حاضر به صورت توصیفی به منظور تعیین کارایی تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه در حذف BOD5 ،COD ،TSS ،MPN، انجام گرفته، در کنار آن برای کمک به بررسی کارشناسی و تشخیص علل حالت های نامطوب، شاخص های DO ،pH ،SVI نیز تعیین شده اند. نظر به این که مطابق شاخص های مشاهده ای، کیفیت پساب خروجی این تصفیه خانه مطلوب نبود، نمونه برداری از تصفیه خانه در طول مرداد ماه سال 1382 به عنوان مطلوب ترین شرایط زمانی برای بازده تصفیه خانه های لجن فعال، چهار بار با صورت گرفته، ضمن رعایت نکات حفاظتی، حداکثر تا 2 ساعت به آزمایشگاه مرکز تحقیقات زیست محیطی استان آذربایجان غربی انتقال و مورد آزمایش قرار گرفتند.نتایج یافته های این مطالعه نشان می دهد که پساب خروجی از تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه، کیفیت مناسب جهت دفع به آب های سطحی را ندارد چون متوسط غلظت COD ،BOD5 ،TSS آن به ترتیب معادل 374 ، 60.5 و 50 میلی گرم در لیتر بوده و تعداد کلیفرم های مدفوعی آن بیش تر از 1000 عدد در 100 سی سی می باشد.بحث نتایج این مطالعه نشان می دهد که COD زیاد فاضلاب خام ورودی به تصفیه خانه (1028 mg/l) با تاثیر منفی بر میکروارگانیسم های لخته ساز در واحد حوض هوادهی به عنوان یکی از عوامل ایجاد شاخص حجمی لجن پایین (SVI<70 ml/g) می باشد. علاوه بر این، عدم تخلیه اصولی لجن های ته نشین شده مازاد در حوض ته نشینی ثانویه و برگشت نامرتب و حساب نشده لجن ته نشین شده به حوض هوادهی نیز بر کارایی تصفیه خانه اثر منفی دارند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Studies in Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb