دوره 18، شماره 5 - ( کنگره ساليانه نفرولوژي، دياليز و پيوند کليه 29 ارديبهشت الي 2 خرداد 1385 1387 )                   جلد 18 شماره 5 صفحات 47-42 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، makhdomikhadijeh@yahoo.com
چکیده:   (47836 مشاهده)
مقدمه: لوپوس اریتماتوسیستمیک یک بیماری اتوایمیون است که زنان را در سنین باروری مبتلا می‌کند. به همین علت متخصصان به بسیاری از مشکلات حاملگی در مبتلایان به لوپوس شامل تاثیر لوپوس بر پیامد های جنینی و همچنین حاملگی بر لوپوس توجه می کنند. این مطالعه جهت بررسی نتایج مرتبط با مادر و جنین در زنان حامله مبتلا به لوپوس طراحی شده است. موای و روش کار: این یک مطالعه گذشته نگر بر روی 20 حاملگی در 13 زن مبتلا به لوپوس اریتماتو سیستمیک دردپارتمان نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه می باشد. نتایج: متوسط سن بیماران 24 سال (حد فاصل 19-37 سال) بود. 7 بیمار نولی‌پار بودند. 15 حاملگی از20 حاملگی در فاز رمیسیون و مابقی در فاز فعال بیماری اتفاق افتاده بود. در 5 بیمار بیوپسی کلیه قبل از حاملگی انجام شده بود. یک بیمار در مرحله 2، سه بیمار در مرحله 3 و یک بیمار در مرحله 4 نفریت لوپوسی قرار داشتند. عملکرد کلیه در تمام بیماران قبل از حاملگی طبیعی بود. 2 از 13 بیمار دارای تیترآنتی فسفولیپید آنتی بادی مثبت (APA) بودند اما فقط یکی از آنها سابقه سقط‌های مکرر و ترومبوزوریدهای عمقی اندام تحتانی را داشت. در تمام بیماران APA مثبت از آسپرین و هپارین استفاده شد. در 7 مورد پروتیینوری در حد غیرنفروتیک در طی حاملگی مشاهده شد اما با اختلال در عملکرد کلیه، افزایش فشار خون و مورتالیتی مادر همراه نبود. تشدید بیماری در 3 مورد مشاهده شد که تاثیری بر پیش آگهی مادر و جنین نداشت. متوسط سن حاملگی 37 هفته (بین 34-39 هفته) با 5 مورد زایمان پره ترم بود. مرگ داخل رحمی جنین (IUFD) در2 مورد و سقط در یک مورد وجود داشت. متوسط وزن زمان تولد نوزادان 2160 گرم و آپگار 8 در زمان تولد بود. یک مورد اختلال رشد داخل رحمی (IUGR) و 3 مورد تولد نوزاد با وزن کم (LBW) گزارش شد. فقط یک مورد نوزاد LBW از مادر دارای بیماری فعال قبل از حاملگی متولد شده بود. تنها یک مورد از 5 حاملگی با تیتر مثبت آنتی فسفولیپید آنتی بادی ناموفق بود. غیر از یک مورد، کلیه بیماران در زمان لقاح تحت درمان با استرویید بودند. بحث: احتمال پیامدهای مطلوب مادر و جنین در حاملگی زنان مبتلا به لوپوس که مدت طولانی در رمیسیون کامل بوده، عملکرد کلیه نرمال و فشارخون طبیعی و تیتر منفی APA دارند زیاد است. اگرچه ریسک از دست رفتن جنین و / یا اختلال عملکرد کلیه در لوپوس فعال و/ یا نارسایی کلیه زیاد است.
متن کامل [PDF 109 kb]   (3871 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.