دوره 14، شماره 2 - ( تير 1382 )                   جلد 14 شماره 2 صفحات 9-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

نان بخش حسن . بررسی میزان غلظت نیترات و نیتریت در چاه های آب قابل شرب شهر ارومیه در سال 1380. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1382; 14 (2) :9-15

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-204-fa.html


چکیده:   (11457 مشاهده)
پیش زمینه و هدف: آبهای زیرزمینی از مهمترین منابع آب برای تأمین آب شرب شهرها و صنایع به شمار می‌روند. یونهای نیترات به عنوان بخشی از چرخه طبیعی ازت محسوب می‌شوند. این یونها از مهمترین عناصر شیمیایی هستند که وجود آنها بیشتر از استاندارد می‌تواند سلامتی را به خطر اندازد. این مطالعه با هدف اندازه‌گیری غلظت نیترات و مقایسه با استانداردهای مصوب در شهر ارومیه انجام گرفت.مواد و روش: روش مطالعه در این تحقیق بصورت توصیفی _ مقطعی است. تعداد 156 نمونه آب در طول یکسال(چهارفصل) از 39 حلقه چاه عمیق که در نقاط مختلف شهر ارومیه برای تأمین آب آشامیدنی استفاده می‌شود تهیه شد. با استفاده از دستگاه اسپکتروفتومتر Dr 2000 غلظت نیترات و نیتریت در نمونه‌های جمع‌آوری شده اندازه‌گیری گردید و نتایج به دست آمده مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. مبنای مقایسه در این بررسی استاندار توصیه شده توسط سازمان بهداشت جهانی بود.یافته‌ها: نتایج نشان داد که میانگین غلظت یکساله نیترات و نیتریت چاه‌های آب قابل شرب شهر ارومیه به ترتیب بر حسب No3- و No2 برابر با 17.66 و 0.0005 میلی‌گرم در لیتر بود که بر اساس استاندارد توصیه شده از حداکثر مجاز کمتر می‌باشد. برای مقایسه فصلی غلظت نیترات و نیتریت از آزمون T-test (آزمون آماری مقایسه دو میانگین) استفاده گردید. یافته‌ها هم چنین نشان داد میانگین غلظت نیترات به دست آمده در فصل زمستان نسبت به بقیه فصول بیشتر و از نظر آماری اختلاف معنی‌داری (P<0.05) مشاهده گردید.بحث و نتیجه‌گیری: از یافته‌های این تحقیق نتیجه‌گیری می‌شود که در حال حاضر موضوع آلوده بودن چاه‌های آب قابل شرب شهر ارومیه به ترکیبات نیترات و نیتریت منتفی است. لذا پیشنهاد می‌شود که اندازه‌گیری مستمر به منظور جلوگیری از هرگونه آلودگی احتمالی همواره ضروری است.
واژه‌های کلیدی: نیترات، تیتریت، آلودگی، آب
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.