دوره 14، شماره 2 - ( تير 1382 )                   جلد 14 شماره 2 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

لطفی نژاد شیرین ، میلانی مجید ، محسنی مقدم سیدبهروز ، سالاری شاکر . بررسی ارزش رنگ آمیزی AgNor در تفکیک تومورهای حد واسط موسینوس و سروز تخمدان از انواع خوش خیم و بدخیم آنها. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1382; 14 (2) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-203-fa.html


چکیده:   (11213 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: افتراق تومورهای حدواسط سروز و موسینوس تخمدان از انواع خوش خیم و بدخیم آنها با استفاده از رنگ آمیزی‌های روتین هیستوپاتولوژیک در بعضی موارد بسیار دشوار بوده و گاهی امکان ناپذیر است. در این مطالعه ارزش رنگ آمیزی AgNOR جهت افتراق این تومورها از یکدیگر بررسی شده است. مواد و روش: برای دستیابی به این هدف از دو معیار کمی mAgNOR (متوسط تعداد AgNOR ها در هسته) که با پلوئیدی سلول در ارتباط است و PAgNOR (درصد سلول‌های دارای 5 یا بیشتر AgNOR در هسته) که با پرلیفراسیون سلول‌ها ارتباط دارد، استفاده شده است. 46 تومور سروزی شامل 15 تومور خوش‌خیم، 13 تومور حد واسط و 18 تومور بدخیم و نیز 36 تومور موسینوس شامل 15 تومور خوش خیم، 12 تومور حد واسط و 9 تومور بدخیم انتخاب گردید و مقاطع برداشته شده از بلوکهای پارافینی آنها به دو روش هماتوکسیلین و ائوزین و AgNOR رنگ‌آمیزی شده، از هر تومور صد سلول از نظر تعداد AgNOR های هسته شمارش گردیدند.یافته‌ها: در هر دو گروه تومورهای سروز و موسینوس] افزایش معنی‌دار mAgNOR و pAgNOR از تومورهای خوش خیم به حد واسط و از تومور حد واسط به تومور بدخیم وجود داشت و به جز دو مورد تومور حد واسط موسینوس که در pAgNOR با نوع خوش خیم هم‌پوشانی داشتند، هیچ گونه هم‌پوشانی دیگری در بین گروه‌ها وجود نداشت.بحث و نتیجه‌گیری: این مطالعه نشان می‌دهد که شمارش NOR ها می‌تواند معیار با ارزشی برای تشخیص افتراقی تومورهای حد واسط سروز و موسینوس تخمدان از انواع خوش‌خیم و بدخیم آنها باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Studies in Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb