دوره 14، شماره 2 - ( تير 1382 )                   جلد 14 شماره 2 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

علی زادگان مهتاج ، پاشاپور نادر . بررسی فراوانی علل موارد تعویض خون در بخش نوزادان بیمارستان امام ارومیه از فروردین 1378 لغایت سال 1378. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1382; 14 (2) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-202-fa.html


چکیده:   (12630 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: زردی در 60% نوزادان ترم و 80% نوزادان نارس به طور طبیعی مشاهده می‌شود. هنگامی که مقدار آن از حد فیزیولوژی بالاتر شود حالت بیماری‌زا پیدا کرده و نوزاد به عارضه بیماری از جمله کرنیکتروس خواهد شد. به رغم تنوع علل ایکتر، مطالعه مختلف یکی از شایع‌ترین علت افزایش را تشدید ایکتر فیزیولوژی به علت کم‌توجهی به موقع جهت جلوگیری از عوامل زمینه ساز می‌دانند. برای جلوگیری از عوارض ایکتر در مراحل آخر تعویض خون به عمل می‌آید که خود آن عمل تهاجمی بوده و گذشته از هزینه بستری، جدائی مادر و نوزاد، عوارض دیگری در پی دارد.مواد و روش: جهت بررسی فراوانی علل تعویض خون مطالعه مقطعی توصیفی از ابتدا سال 1377 لغایت 1378 به مدت دو سال در بیمارستان امام خمینی ارومیه، تنها مرکز تعویض خون استان آذربایجان غربی جهت بررسی علل ایکتر به عمل آمد. تمام موارد تعویض خون شده، وارد مطالعه شدند. اطلاعات توسط فرم از پیش تعیین شده جمع‌آوری و مورد بررسی قرار گرفت.یافته‌ها: از 647 مورد بستری با علت ایکتر 171 (26% بیماران ایکتر) تعویض خون شدند. فراوانی برحسب جنس 73 دختر (6/42%) و 98 پسر (57.4%) بود. 54.4% نوزادان تعویض خون شده بالای 2500 گرم وزن داشتند ناسازگاری ABO با 31.5% ناشناخته 21.7% ناسازگاری %12.2 RH همولیز به علت نامشخص 5.3%، ناسازگاری توام RH و 3.8ABO % و بقیه موارد را سایر علل مانند شیر مادر، سپسیس، پلی سیتمی و سفالوهماتوم تشکیل می‌دادند.بحث و نتیجه‌گیری: در مقایسه با سایر مطالعات میزان تعویض خون به تعداد بستری شده به علت ایکتر، به خصوص موارد بدون علت که در آن ایکتر فیزیولوژی تشدید یافته قرار دارد، بالا می‌باشد. با توجه به نتایج مطالعه توجه بیشتر به اقدامات پیشگیری کننده و مطالعات تکمیلی توصیه می‌شود.
واژه‌های کلیدی: ایکتر، نوزاد، تعویض خون
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.