دوره 24، شماره 8 - ( ماهنامه آبان 1392 )                   جلد 24 شماره 8 صفحات 593-599 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ، khademvatan2002@yahoo.com
چکیده:   (9034 مشاهده)

پیش زمینه و هدف: خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی مرحله انتهایی (ESRD) نسبت به جمعیت عمومی بیشتر است و چنانچه به این موضوع توجهی صورت نگیرد می‌تواند باعث مرگ بیماران کاندید دریافت کننده پیوند کلیه گردد. در این مطالعه میزان و نحوه درگیری عروق کرونر در بیماران کاندید پیوند کلیه مورد بررسی قرار گرفته است.

مواد و روش کار: در این مطالعه 56 بیمار(24 زن و 32 مرد) کاندید پیوند کلیه قبل از دریافت پیوند تحت آنژیوگرافی قرار گرفتند تا شیوع بیماری عروق کرونر و الگوی درگیری عروق، نیاز به ریواسکولاریزاسیون و ارتباط آن‌ها با بیماری زمینه‌ای ایجاد کننده ESRD و طول مدت دیالیز مورد بررسی قرار گیرد.

یافته‌ها: 7/60درصد (34نفر) مبتلا به بیماری عروق کرونر (CAD) بودند که از این بین 3/82درصد (28 نفر) کاندید ریواسکولاریزاسیون بودند. در این مطالعه رابطه معنی‌داری بین تعداد رگ‌های درگیر با بیماری زمینه‌ای و طول مدت دیالیز بدست نیامد. همچنین نسبت درگیری شریان کرونر اصلی چپ تفاوت معنی‌داری بر حسب بیماری زمینه‌ای نداشت (05/0p>). نیاز به ریواسکولاریزاسیون نیز با سن بیماران، نوع بیماری زمینه‌ای و طول مدت دیالیز ارتباط معنی‌داری را نشان نداده است (05/0p>).

نتیجه‌گیری: با توجه به شیوع بالای بیماری عروق کرونر در بیماران کاندید پیوند کلیه، خصوصاً در بیماران دارای فاکتورهای خطر قلبی به نظر می‌رسد انجام آنژیوگرافی شریان‌های کوروناری قبل از اقدام به پیوند کلیه و همچنین درمان مؤثر CAD ضروری باشد (بدون انجام تست‌های غیر تهاجمی).

 

متن کامل [PDF 132 kb]   (2451 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.