دوره 14، شماره 1 - ( فروردين 1382 )                   جلد 14 شماره 1 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

حضرتی تپه خسرو ، مخدومی خدیجه ، رهبر محمد ، تقی ‏زاده افشاری علی . بررسی شیوع کریپتوسپوریدیوم در بیماران پیوند کلیه بیمارستان امام و بخش همودیالیز بیمارستان طالقانی ارومیه 1379-1378. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1382; 14 (1) :15-9

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-187-fa.html


چکیده:   (11454 مشاهده)
پیش زمینه و هدف: برخی از انواع عفونت های روده ای به طور فراوان در بیماران پیوند کلیه و همودیالیز دیده می شود. گونه های کریپتوسپوریدیوم را می توان نام برد که سبب اسهال و انتریت خودبه خود شفا یابنده در افراد سالم می گردند. این عفونت ها در بیمارانی که دچار اختلالات سیستم ایمنی هستند موجب گاستروانتریت شدید و مزمن شده و حیات بیماران را به مخاطره می اندازد. مواد و روش ها: در این بررسی تعیین شیوع عفونت کریپتوسپوریدیوم در سه گروه، مورد مطالعه قرار گرفت. گروه اول شامل 87 نفر بیماری پیوند کلیه، گروه دوم شامل 103 بیمار همودیالیزی و گروه سوم به عنوان گروه شاهد شامل 60 نفر بودند که هیچگونه بیماری شناخته شده نداشتند. از هر سه گروه دو نمونه مدفوع دریافت و پس از انتقال به آزمایشگاه انگل شناسی نمونه ها با روش تغلیظ فرمالین- اتر تغلیظ و از هر نمونه تغلیظ شده دو تا اسمیر تهیه و بعد از رنگ آمیزی با روش اسید- فست اصلاح شده گرم در زیر میکروسکوپ نوری با بزرگنمایی 1000× لام ها بررسی گردیدند. یافته ها: فراوانی عفونت کریپتوسپوریدیوم در بیماران پیوند کلیه و همودیالیز به ترتیب 10 مورد (11.5%) و 4 مورد (3.88%) بوده در گروه شاهد نتایج همه منفی بودند. بحث و نتیجه گیری: از نظر آنالیزهای آماری، بین بیماران پیوند کلیه و گروه کنترل اختلاف معنی دار بوده(p.value=0.02) . ولی در بین بیماران همودیالیز و گروه کنترل اختلاف معنی داری دیده نشد(p.value=0.2) . شیوع عفونت کریپتوسپوریدیوم در بین بیماران پیوند کلیه در مقایسه با بیماران همودیالیز خیلی بیشتر بودکه می توان چنین نتیجه گرفت که بیماران پیوند کلیه نسبت به عفونت کریپتوسپوریدیوم بیشتر مستعد هستند، زیرا سیستم ایمنی آنها در اتر مصرف داروهای سرکوب ایمنی تضعیف می شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.