دوره 23، شماره 7 - ( ویژه نامه اسفند 1391 )                   جلد 23 شماره 7 صفحات 735-731 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Behroozian R, Rostampour A, Khalkhali H R, Shateri K. PLASMA LEVELS OF FIBRINOGEN DEGRADATION PRODUCTS (FDP) AND D-DIMER IN CIRRHOTIC PATIENTS WITH AND WITHOUT ASCITES . Stud Med Sci. 2013; 23 (7) :731-735
URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-1602-fa.html
بهروزیان رامین، رستم پور اباذر، خلخالی حمیدرضا، شاطری کامران. بررسی سطوح پلاسمایی محصولات تخریب فیبرینوژنFDP)) وD-dimer در بیماران سیروتیک با و بدون آسیت و ارتباط آن‌ها باMELD-score. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1391; 23 (7) :735-731

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-1602-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، rbehroozian@gmail.com
چکیده:   (8532 مشاهده)

  پیش زمینه و هدف: سیروز کبدی به علت کاهش تولید فاکتورها و مهارکنندهای انعقادی و کاهش کلیرانس فاکتورهای فعال شده و اختلال عملکرد پلاکت‌ها با اختلالات انعقادی همراه است. به نظر می‌رسد که آسیت در ایجاد حالت فیبرینولیز و افزایش ریسک خون‌ریزی نقش مهمی داشته باشد. ما در این مطالعه به بررسی نقش آسیت در ایجاد حالت هیپرفیبرینولیز و نیز رابطه MELD-score با حالت هیپرفیبرینولیز در بیماران سیروزی پرداختیم.

   مواد و روش کار: 82 بیمار مبتلا به سیروز کبدی از خرداد 1390تا شهریور 1391مورد مطالعه قرار گرفتند. بیماران به دو گروه دارای آسیت و بدون آسیت تقسیم شدند و سطح پلاسمایی محصولات تخریب فیبرینوژن ( (FDP و D-dimer آن‌ها به عنوان دو شاخص فیبرینولیز مورد سنجش قرار گرفت. برای تمام بیماران MELD-score محاسبه گردید و اطلاعات جمع آوری شده به منظور بررسی ارتباط آسیت و MELD-score با حالت هیپرفیبرینولیز تحت آنالیز آماری قرار گرفت.

   یافته‌ها: 6/47درصد بیماران مرد و4/52درصد بیماران زن بودند. میانگین سنی بیماران 5/17 ±51 سال بود از کل بیماران مورد مطالعه 52 نفر(4/63%) آسیت داشتند. سطح پلاسمائی FDP در 46 نفر (5/88%) و سطح پلاسمائی D-dimer در 45 نفر (5/86%) از کسانی که آسیت داشته‌اند بالاتر از نرمال بود. درحالی‌که سطح پلاسمائی FDP تنها در شش نفر (20%) و سطح پلاسمائی D-dimer تنها در چهار نفر (3/13%) از کسانی که فاقد آسیت بودند بالاتر از نرمال بود. و نیز میانگین سطح پلاسمائی FDP و D-dimer در بیماران سیروتیک با آسیت به صورت معنی‌داری از میانگین سطح پلاسمائی این مواد در بیماران سیروتیک بدون آسیت بالاتر بود(001/0> P ).

بحث و نتیجه گیری: مایع آسیت نقش اصلی را در ایجاد حالت هیپرفیبرینولیتیک در بیماران سیروتیک ایفا می‌کند.

   

 

 

واژه‌های کلیدی: سیروز، آسیت، MELD، D-dimer، FDP
متن کامل [PDF 111 kb]   (2042 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: آناتومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.