دوره 17، شماره 4 - ( دى 1385 )                   جلد 17 شماره 4 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

آقاخانی نادر ، فیضی آرام ، شمس شمس الدین ، بقایی رحیم ، رهبر نرگس ، نیک بخش امیرسعید . بررسی تصویر ذهنی از جسم و اعتماد به نفس در دانش آموزان دبیرستان های ارومیه 82-1381. مجله مطالعات علوم پزشکی. 1385; 17 (4) :9-15

URL: http://umj.umsu.ac.ir/article-1-118-fa.html


چکیده:   (14521 مشاهده)
پیش زمینه و هدف: تصویر ذهنی از خود در واقع نگرش، ادراک و برداشتی که شخص از خود دارد. اعتماد به نفس نیز عبارت از احساس ارزشمند بودن فرد است. افرادی که نگرش منفی به جسم خود دارند یا دچار اعتماد به نفس پایینی هستند به احتمال بیشتری از افسردگی، ایزولاسیون و وسواس رنج می برند. دوران گذر از کودکی و ورود به نوجوانی و جوانی یکی از مراحل زندگی است که در آن توجه فرد به ظاهر خویش در راستای جلب توجه دیگران به اوج می رسد. درک نوجوان از جسم خود راهگشای استفاده وی از استعدادهای خویشتن و برقراری ارتباطی مناسب و توام با اعتماد به نفس با دیگران است. با توجه به موارد فوق هدف این پژوهش بررسی تصویر جسمی نوجوانان از خود و میزان اعتماد به نفس آنها بود تا بر اساس اطلاعات کسب شده، به مشکلات نمونه های مورد تحقیق و علل آن پی برده و راهکارهایی جهت برقراری محیط آموزشی مناسب و برطرف سازی معضلات ارایه نمایند.مواد و روش کار: در این پژوهش که به شیوه توصیفی انجام شد، تصویر ذهنی از خود و اعتماد به نفس دختران و پسران محصل در دبیرستان های منتخب شهر ارومیه مورد بررسی قرار گرفت. نمونه گیری به صورت تصادفی و با مراجعه به 4 دبیرستان دخترانه و 4 دبیرستان پسرانه صورت گرفت. در این مطالعه جمعا 397 دانش آموز مورد بررسی قرار گرفتند. جهت تجزیه و تحلیل داده ها از آزمون کای دو استفاده شد.یافته ها: از مجموع 397 نفر دانش آموز بررسی شده، 197 نفر (%49.6) مونث و 200 نفر (%50.4) مذکر بودند. نتایج حاصل از این پژوهش مبین آن بود که در اکثر واحدهای پژوهش تصویر ذهنی از خود در حد متوسط و اعتماد به نفس در حد بالا بود. تجزیه و تحلیل آماری نشان داد که در نمونه های مورد پژوهش بین "اعتماد به نفس" جنسیت (p=0.138) و وضعیت تحصیلی (p=0.062) ارتباط معنی دار آماری وجود ندارد. همچنین بین "تصویر ذهنی از خود" با جنسیت (p=0.066) و وضعیت تحصیلی (p=0.064) ارتباط معنی دار آماری وجود نداشت.بحث و نتیجه گیری: علی رغم نتایج نسبتا مطلوب به دست آمده در این پژوهش، مشخص شده است که برای اکثر دانش آموزان حمایت های عاطفی لازم به علت فقر فرهنگی یا اقتصادی خانواده یادگیری والیدین چندان صورت نمی گیرد و اکثرا قدرت و آمادگی مقابله با موقعیت های جدید را ندارند. از این رو آگاه سازی و مشارکت خانواده ها و اولیای مدارس و مراجع ذی صلاح در شناسایی و مقابله با عواملی که می توانند باعث کاهش اعتماد به نفس نوجوانان گشته و بر تصویر ذهنی آنها از خود تاثیر منفی داشته باشد ضروری به نظر می رسد است.
     
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات علوم پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Studies in Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb