دوره 20، شماره 4 - ( زمستان 1388 )                   جلد 20 شماره 4 صفحات 327-324 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، mb-zeinaly@umsu.ac.ir
چکیده:   (21990 مشاهده)

  دکتر محمدباقر زینالی [1] ، دکتر میرموسی آقداشی [2] ، دکتر احمدرضا افشار [3] ، سیما مسعودی [4]

 

  تاریخ دریافت 07/07/88، تاریخ پذیرش 23/07/88

 

  چکیده

  پیش زمینه و هدف: هر چند مطالعات زیادی در مورد تاثیر موسیقی بر روند بهبودی بیماران در حول و حوش عمل جراحی انجام گرفته، ولی اطلاعات ما در زمینه اثرات پخش موسیقی در محیط اتاق عمل بر کیفیت کار کارکنان اندک است. تصور معمول از اتاق عمل یک محیط آرام و جدی است که وجود هر نوع صدای اضافی موجب به هم خوردن تمرکز و تداخل در ارتباطات کلامی بین افراد خواهد شد. آیا ایجاد صداهای هارمونیک و خوشایند نیز شامل این قاعده خواهد بود؟ در جدیدترین کاری که Ulmann و همکاران در مجله Injury منتشر کردند، نشان داده شد که آرامش در اتاق عمل لزوماً به معنی برقراری سکوت محض نبوده و حتی ممکن است برای رسیدن به این مقصود از صدای موسیقی آرام استفاده شود.

  مواد و روش کار : به منظور ارزیابی نظرات پزشکان و کارکنان اتاق عمل در مورد اثرات پخش صدای موسیقی بر کیفیت کار در اتاق عمل، تعداد 300 برگ پرسش­نامه بین پزشکان و پرسنل اتاق عمل پنج بیمارستان شهرستان ارومیه توزیع و نظرات اخذ شده مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.

  یافته­ها: 2/70 درصد افراد معتقد بودند که پخش موسیقی آرام موجب بهبود ارتباط کلامی میان پرسنل اتاق عمل می شود. 3/90 درصد افراد اظهار داشتند قدرت تمرکز آن­ها در هنگام پخش موسیقی با صدای آرام افزایش پیدا می­کند. تمایل به پخش موسیقی با شدت صدای کم در افراد مسن و متخصصان بیهوشی بیشتر بود.

  بحث و نتیجه گیری: نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که پخش موسیقی آرام و بی­کلام در حین انجام اعمال جراحی می­تواند موجب افزایش تمرکز و بهبود ارتباط کلامی بین جراح، متخصص بی­هوشی و پرسنل اتاق عمل گردد.

  کلید واژه­ها : موسیقی، اتاق عمل، ارتباط کارکنان

 

  مجله پزشکی ارومیه، دوره بیستم، شماره‌ چهارم، ص 327-324، زمستان 1388

 

  آدرس مکاتبه : ارومیه، خیابان کاشانی، مرکز آموزشی - درمانی شهید مطهری، گروه بیهوشی،تلفن: 3459538-0441

Email: mb-zeinaly@umsu.ac.ir

  [1] دانشیار گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه (نویسنده مسئول)

  [2] استادیار گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

  [3] دانشیار گروه اورتوپدی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

  [4] دانشجوی دکترای اپیدمیلوژی دانشگاه شهید بهشتی تهران

واژه‌های کلیدی: موسیقی، اتاق عمل، ارتباط کارکنان
متن کامل [PDF 154 kb]   (2087 دریافت)    
موضوع مقاله: آناتومی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.