دوره 31، شماره 7 - ( مهر 1399 )                   جلد 31 شماره 7 صفحات 548-539 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشیار فیزیولوژی ورزشی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی ارومیه، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول) ، a.tofighi@urmia.ac.ir
چکیده:   (3006 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: بیماری کبد چرب غیرالکلی یک مشکل سلامت عمومی در جهان به شمار می‌رود و  مطالعات گوناگون نشان داده‌اند که با افزایش سن خطر ابتلا به این بیماری افزایش می‌یابد. امروزه با توجه به عوارض منفی داروهای شیمیایی سعی بر آن است که با تغییر سبک زندگی و تغذیه بتوان این بیماری را کنترل و درمان کرد. لذا در این تحقیق اثرات 8 هفته تمرین هوازی با شدت متوسط و مصرف کورکومین به‌تنهایی و توأم با هم را در مقادیر لپتین و آنزیم‌های کبدی موردبررسی قرار داده‌ایم.
مواد و روش‌ کار: 32 سر موش صحرایی نر (wistar) 24 ماهه و 8 سر موش صحرایی نر با همان نژاد 4 ماهه در گروه‌های 5 گانه (8 رت در هر گروه) موردبررسی قرار گرفتند. دو گروه شاهد جوان و پیر بود و سه گروه شامل گروه ورزش، گروه کورکومین و گروه ورزش-کورکومین بود که به مدت 8 هفته تمرینات هوازی شدت متوسط و یا مصرف کورکومین با دوز 50mg/kg را انجام دادند.
یافته‌ها: 8 هفته تمرین هوازی با شدت متوسط تأثیر کاهشی معنی‌داری بر سطوح لپتین و آنزیم‌های کبدی نداشت و مصرف 8 هفته کورکومین باعث کاهش معنی‌دار مقادیر لپتین شد و کاهش معنی‌داری در آنزیم‌های کبدی ایجاد نکرد.
انجام توأم ورزش هوازی و مصرف کورکومین توانست مقادیر لپتین و آنزیم‌های کبدی را به‌طور معنی‌داری کاهش دهد.
بحث و نتیجه‌گیری: مصرف هم‌زمان کورکومین همراه با انجام تمرین هوازی با شدت متوسط می‌تواند اثرات مثبتی در کاهش مقادیر لپتین و آنزیم‌های کبدی در بیماران کبد چرب غیرالکلی داشته باشد.
متن کامل [PDF 1003 kb]   (849 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.