دوره 31، شماره 11 - ( بهمن 1399 )                   جلد 31 شماره 11 صفحات 862-847 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار علوم سلولی کاربردی، گروه بیوشیمی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران (نویسنده مسئول) ، agolchin.vet10@yahoo.com
چکیده:   (2806 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: در بین علوم نوین پزشکی، طب بازساختی توجه پژوهشگران و پزشکان زیادی را به خود جلب کرده است به گونه‌ای که توام با پیشرفت این شاخه از پزشکی، امیدها به درمان بیماری‌های غیرقابل درمان و صعب العلاج افزایش یافته است. سلول درمانی به‌عنوان ایده‌ای نوین تحت حوزه طب بازساختی در تعامل با مهندسی بافت و ژنتیک توانسته است گوی سبقت را در علوم نوین پزشکی ربوده و تأییدیه استفاده بالینی چندین محصول دارویی بر پایه سلولی را روانه بازار مصرف کند. هدف از این مطالعه، معرفی و مرور داروهای تأیید شده مبتنی بر سلول درمانی است که امروزه مورد استفاده درمانی قرار گرفته است.
مواد و روش‌ها: این مطالعه از نوع مروری غیرسیستمیک بوده که طی آن تمامی محصولات بیولوژیک دارای تأییدیه استفاده درمانی در سطح جهان از سایت­های مربوط به سازمان­های مربوطه استخراج و گزارش گردیده است. همچنین جستجوی مقالات به شیوه دستی و الکترونیکی در پایگاه‌های اطلاعاتی PubMed،  Scopusو  Science Directانجام گرفت.
یافته‌ها: از آنجایی که محصولات سلول درمانی با فراورده‌های مبتنی بر ژن درمانی و مهندسی بافت قرابت دارد، کلیه فراورده‌های بیولوژیک دارای تأییدیه استفاده بالینی از کشورهای مختلف جهان جمع آوری و معرفی شده­است. در مجموع ایالات متحده با 16 محصول، کره جنوبی با 14 محصول و اتحادیه اروپا با 8 محصول به ترتیب  بیشترین تعداد این محصولات سلول درمانی را دارا می‌باشند.
نتیجه گیری: با توجه به تازگی این شاخه از پزشکی و ورودمحصولات مبتنی بر سلول درمانی به بازار مصرف، یک روند صعودی در تولیدات و توجهات به آینده پزشکی بازساختی و سلول درمانی قابل پیش بینی است.
متن کامل [PDF 870 kb]   (1294 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: بیوشیمی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.