دوره 31، شماره 6 - ( شهریور 1399 )                   جلد 31 شماره 6 صفحات 506-499 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشیار، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، ارومیه، ایران(نویسنده مسئول) ، Ghazavi.Ahad@gmail.com
چکیده:   (7827 مشاهده)
پیش زمینه و هدف : تشنج از بیماریهای نورولوژیک شایع است که جهت درمان آن از داروهای متعدد بویژه داروهای ضد صرع استفاده می شود. به هرگونه اثر زیان آور و ناخواسته که بعد از مصرف داروهای ضد صرع اتفاق می افتد، عوارض داروهای ضد صرع گفته می شود. هدف از انجام این مطالعه، بررسی عوارض داروهای ضد صرع در بیماران بستری در بیمارستان شهید مطهری ارومیه از تاریخ 1389 لغایت پایان 1395 می باشد.
مواد و روش‌ کار: این یک مطالعه توصیفی است.و پس از تصویب کمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشکی ارومیه انجام شد.در این مطالعه 100 کودک مبتلا به تشنج با عوارض داروهای ضد صرع بستری در بیمارستان کودکان مطهری ارومیه از سال 1389 تا 1395 مورد بررسی قرار گرفتند. روش نمونه گیری به صورت سرشماری بوده و با استفاده از کلید واژه drug reaction در پرونده بیماران صورت گرفت. نحوه جمع آوری اطلاعات به صورت چک لیست بوده که این چک لیست بر اساس اطلاعات موجود در پرونده بیماران توسط مجری طرح تکمیل گردید. چک لیست شامل 3 بخش بود. بخش اول شامل اطلاعات دموگرافیکی بیماران از جمله سن و جنس؛ بخش دوم شامل اطلاعات هدفمند از جمله تعداد تشنج، نوع داروی ضد تشنج مصرفی؛ بخش سوم شامل اطلاعات هدفمند از جمله عوارض دارویی پیش آمده در بیماران مذکور بروز کرده بود.
یافته‌ها: میانگین ± انحراف معیار وزن بیماران مورد مطالعه برابر 94/1 ± 09/40 کیلوگرم با میانه 50/41 کیلوگرم بود. بیشترین میزان عوارض جانبی مشاهده شده در بیماران مورد مطالعه مربوط به عوارض پوستی با فراوانی 52 بیمار (52 درصد) بود. بیشترین عوارض جانبی مشاهده شده  بر حسب سن مربوط به رنج سنی 9 تا 10 سالگی با فراوانی 16 بیمار (16 درصد) بود. همچنین بین عوارض جانبی داروهای صرع مورد بررسی و سن بیماران مورد مطالعه رابطه معنی داری مشاهده نشد (844/0p=).
بحث و نتیجه‌گیری: عوارض کلیوی داروهای ضد صرع در جنس مذکر در کودکان بیشتر از جنس مونث بوده و عوارض پوستی و کبدی در جنس مونث بیشتر بوده و  همچنین در رنج سنی9  تا 10 سال بیشترین عوارض جانبی مشاهده می شود. در ضمن میزان عوارض جانبی دارو با مدت زمان مصرف رابطه مستقیمی نیز دارد. در مقایسه بین عوارض جانبی والپروات با فنوباربیتال، عارضه دارویی فنوباربیتال در کودکان بیشتر می باشد
متن کامل [PDF 380 kb]   (1062 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: اعصاب کودکان

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.