دوره 30، شماره 7 - ( مهر 1398 )                   جلد 30 شماره 7 صفحات 530-523 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه ارومیه (نویسنده مسئول) ، malandish@gmail.com
چکیده:   (1583 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: اخیراً نتایج مطالعات نشان می­دهد که سطوح سرمی ویتأمین D به‌عنوان ریسک فاکتوری برای دستگاه قلبی عروقی و همچنین مارکر مهم عضلات اسکلتی و شاخص توده بدن است. بنابر این، هدف از تحقیق حاضر بررسی رابطه بین شاخص­های اکوکاردیوگرافی، قدرت عضلانی و شاخص توده بدن با ویتأمین D در زنان یائسه کم­تحرک بود.
مواد و روش‌ کار: در این مطالعه توصیفی - همبستگی، تعداد 54 زن یائسه کم­تحرک با میانگین سنی 54 سال به‌عنوان نمونه شرکت نمودند. ویژگی­های عمومی و آنتروپومتریکی قد، وزن و شاخص توده بدن آزمودنی­ها بترتیب با استفاده از متر دیواری، ترازوی دیجیتالی و دستگاه DXA ارزیابی شدند. شاخص­های قلبی عروقی با استفاده از اکوکاردیوگرافی داپلر و قدرت عضلانی بالا تنه و پایین تنه بترتیب با یک تکرار بیشینه دستگاه پرس سینه و اسکات اسمیت اندازه­گیری شدند. قدرت دست با استفاده از یک دینامومتر دستی در زاویه 90 درجه از آرنج اندازه­گیری شد. سطوح سرمی ویتأمین D نیز با کیت الایزای ویتأمین D  از نمونه­های خونی حاصل از ورید بازویی اندازه­گیری شد. اطلاعات مربوطه با بکارگیری روش آماری توصیفی و استنباطی ضریب همبستگی پیرسون در سطح معنی‌داری (05/0>p) و با استفاده از نرم­افزار اس­پی­اس­اس نسخه 23 تجزیه‌و‌تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که بین سطوح سرمی ویتأمین D با سطح مقطع آئورت و انتگرالِ سرعت زمانِ آئورت ارتباط منفی و معنی‌داری وجود داشت (05/0>P)، درحالی‌که بین سطوح سرمی ویتأمین D با سایر شاخص­های قلبی و همچنین قدرت عضلانی بالاتنه و پایین تنه و شاخص توده بدن رابطه معنی‌داری وجود نداشت (05/0p>).
بحث و نتیجه‌گیری: نتایج بیانگر آن است که شاخص­های قلبی، قدرت عضلانی و شاخص توده بدن در زنان یائسه تحت تأثیر سطوح سرمی ویتأمین D قرار نمی­گیرند، درحالی‌که شاخص­های عروقی مانند سطح مقطع آئورت و انتگرال سرعت زمان آئورت با سطوح سرمی ویتأمین D دستخوش تغییر می­یابند که این تغییرات به صورت معکوس می­باشد.
 
متن کامل [PDF 492 kb]   (498 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: قلب و عروق

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.