دوره 30، شماره 7 - ( مهر 1398 )                   جلد 30 شماره 7 صفحات 564-556 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشیار، دانشکده علوم پایه، گروه میکروبیولوژی، واحد ساوه، دانشگاه آزاد اسلامی، ساوه، ایران (نویسنده مسئول) ، dr_kumarss_amini@yahoo.com
چکیده:   (1414 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: باکتری گرم منفی سودوموناس آئروژینوزا یک پاتوژن فرصت‌طلب مهم بیمارستانی بوده که به دلیل داشتن مقاومت ذاتی و اکتسابی به آنتی‌بیوتیک‌های متعدد قابل‌رؤیت در روش‌های تشخیصی بالینی برای ارزیابی باکتری فوق می­باشد. هدف از این مطالعه جداسازی ژن‌های بتالاکتاماز ESBL از باکتری سودوموناس آئروژینوزا جداشده از نمونه‌های بالینی با استفاده از روش multiplex PCR  است.
مواد و روش‌ کار: درمجموع جدایه انسانی از عفونت­های مختلف که جمع‌آوری‌شده، پس از جداسازی باکتری و استخراج DNA ژن‌های  vim، gim-1،sim-1، imp، spm-1 با روش multiplex PCR موردمطالعه قرار گرفتند.
یافته‌ها: از 70 جدایه نمونه‌های انسانی از عفونت­های مختلف و از تمامی گروه­های سنی جمع‌آوری‌شده، ژن‌های  sim-1، imp، vim،-1 spm ، gim-1  جهت شناسایی مقاومت دارویی در سودوموناس آئروژینوزا از مجموع نمونه بالینی موردمطالعه تعداد 61 نمونه(14/87درصد) از کل سویه­ها مثبت بودند و ژن‌های VIM، gim-1،sim-1، در نمونه‌ها مشاهده گردید. ژن‌های vim، gim-1،sim-1، در نمونه‌ها به ترتیب درصدهای 42/21 و 28/27 و 92/24را دارا هستند. دراین‌بین دو ژن imp و spm در نمونه‌ها مشاهده نشد.
بحث و نتیجه‌گیری: متالوبتالاکتامازها به دلیل ایجاد مقاومت به طیف وسیعی از آنتی‌بیوتیک‌های مورداستفاده علیه عفونت­های سودوموناسی بسیار حائز اهمیت بوده و بررسی و تشخیص سریع این آنزیم‌ها در باکتری‌های مقاوم به کارباپنم‌ها ازلحاظ اپیدمیولوژیک و همچنین به‌منظور انتخاب آنتی‌بیوتیک مؤثر و جلوگیری از انتشار چنین عفونت‌هایی در بیمارستان‌ها لازم و باارزش است. از میان ژن‌های موردبررسی تنها دو ژن imp، spm-1 مشاهده نشد درحالی‌که سایر ژن‌های مقاومت در جدایه‌ها به‌خوبی قابل‌رؤیت بودند.
متن کامل [PDF 790 kb]   (953 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: میکروبیولوژی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.