دوره 29، شماره 11 - ( ماهنامه بهمن 1397 )                   جلد 29 شماره 11 صفحات 780-773 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه زیست‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد مراغه، ایران ، mehman10@yahoo.com
چکیده:   (14214 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: با توجه به وجود شواهدی مبنی بر ارتباط محل لانه‌گزینی و جنسیت جنین، هدف این تحقیق بررسی ارتباط گروه‌های خونی ABO و Rh والدین بر نسبت جنسی ثانویه و محل جفت (به‌عنوان عامل واسطه‌ای بین گروه‌های خونی و نسبت جنسی) بود.
مواد و روش‌ کار: برای انجام این تحقیق توصیفی، اطلاعات 200 نوزاد تک قلوی متولدشده در طی سال‌های 1393 تا 1395 در بیمارستان الزهرای میاندوآب از طریق مراجعه به پرونده مادران و یا از طریق تکمیل پرسشنامه به روش مصاحبه تلفنی جمع‌آوری گردیده و در قالب مدل رگرسیون لجستیک چندگانه آنالیز گردید.
یافته‌ها: ازلحاظ عددی، بیشترین مقدار نسبت جنسی ثانویه مربوط به نوزادان حاصل از مادران دارای گروه خونی AB (750/1) و کم‌ترین آن مربوط به نوزادان حاصل از مادران دارای گروه‌های خونی B (720/0) و O (718/0) بود (05/0<p). مادران دارای Rh- اریب بیشتری به داشتن فرزند دختر داشتند، درحالی‌که مادران دارای Rh+ توزیع جنسیتی نرمالی در بین فرزندانشان نشان دادند (05/0>p). در خانواده‌های متشکل از مادر Rh- و پدر Rh+ بیش از 6 برابر نسبت به حالت نرمال جمعیت، اریب بیشتری به داشتن دختر دیده می‌شود (05/0>p). در پدران دارای گروه خونی AB نسبت شانس داشتن جفت قدامی توسط فرزندانشان در رحم مادر بیش از 4 برابر سایر گروه‌های خونی ABO پدری بود (05/0>p). ارتباط بین گروه خونی Rh مادران یا پدران با محل جفت فرزندانشان معنی‌دار نبود (05/0<p).
بحث و نتیجه‌گیری: برای تأیید این فرضیه که گروه خونی ABO پدری یا مادری از طریق دخالت در لانه‌گزینی جنین (محل جفت) بر روی نسبت جنسی ثانویه تأثیرگذار هستند، تحقیقات آتی در جوامع مختلف و با اندازه نمونه‌های بزرگ‌تر موردنیاز می‌باشد.
متن کامل [PDF 435 kb]   (75138 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: ژنتیک

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.