دوره 29، شماره 11 - ( ماهنامه بهمن 1397 )                   جلد 29 شماره 11 صفحات 781-792 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه ارومیه
چکیده:   (2483 مشاهده)
زمینه و اهداف: چاقی یک عامل خطر برای ایجاد بیماری های قلبی عروقی است. بخشی از آن را می توان با اختلال در هموستاز خون توضیح داد. تعادل فاکتورهای انعقادی و فیبرینولیز نقش مهمی در حفظ هموستاز دارد. بنابراین ، هدف از این مطالعه تعدیل هموستاز خون با آموزش همزمان در زنان چاق با تحرک کم بود.
مواد و روش ها: 20 زن (25-30 ساله ، BMI> 30 کیلوگرم در مترمربع) با تحرک کم به طور تصادفی به دو گروه کنترل و همزمان آموزش تقسیم شدند. تمرین همزمان در 23 دقیقه تمرین هوازی حداکثر حداکثر ، دو ست با 10 تکرار تمرین مقاومت 10RM به مدت 8 هفته انجام شد. فاکتورهای انعقادی و فیبرینولیز با استفاده از کیت های ELISA اندازه گیری شد. تجزیه و تحلیل داده های انجام شده با استفاده از آزمون t وابسته و تحلیل واریانس.
یافته ها: در تمرین همزمان ، فاکتورهای فیبرینولیز مانند t-PA (001/0 = p) ، پلاسمینوژن و D-dimer (001/0 = p) به طور معنی داری افزایش یافت. عوامل انعقادی (فیبرینوژن و PTT) به طور معنی داری کاهش یافت (001/0 = p). با این حال ، PAI-1 (p = 0.001) و PT (p = 0.001) به طور قابل توجهی افزایش یافته است.
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که فاکتورهای فیبرینولیز تحت تأثیر تمرین همزمان هستند زیرا در این نوع آموزش ، ترکیبی از تأثیر تمرین هوازی بر میزان پلاسما و تمرین مقاومتی بر پروتئین های خون باعث بهبود فیبرینولیز می شود. مطالعات بیشتری در مورد تأثیر این نوع آموزش بر روی عوامل انعقادی پیشنهاد می شود.
متن کامل [PDF 254 kb]   (676 دریافت)    
نوع مطالعه: کارآزمایی بالینی | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.