دوره 29، شماره 3 - ( ماهنامه خرداد 1397 )                   جلد 29 شماره 3 صفحات 174-182 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه بین‌المللی امام خمینی ، nabilpour@yahoo.com
چکیده:   (1041 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: تمرینات ورزشی یک راهبرد درمانی مؤثر، کم‌خطر برای افراد مبتلا به پرفشارخونی است. بر این اساس هدف از مطالعه حاضر بررسی تأثیر تمرینات عملکرد محیطی قلب بر ترکیب بدنی و پاسخ فشارخون در افراد مبتلا به پرفشارخونی است
مواد و روش‌ کار: 23 مرد مبتلا به پرفشاری خون به‌صورت تصادفی با شاخص توده بدنی 28-23 و با دامنه سنی 38 تا 43 انتخاب شدند.12 نفر از آن‌ها به مدت 36 جلسه با سیستم عملکرد محیطی قلب مورد تمرین قرار گرفتند. همچنین 11 نفر به‌عنوان گروه کنترل انتخاب شدند. فشارخون سیستولی و دیاستولی و چین‌های پوستی و آزمون‌های برآورد قدرت یک تکرار بیشینه قبل از شروع تمرین و بعد از اتمام 36 جلسه اندازه‌گیری شد. از روش‌های آماری توصیفی و آزمون تی همبسته برای تجزیه‌و‌تحلیل اطلاعات استفاده شد.
یافته‌ها: یافته‌ها تی همبسته نشان داد بعد از 36 جلسه تمرین مقاومتی فشارخون سیستولیک و دیاستولیک و چین‌های پوستی به‌طور معنی‌داری کاهش یافت (05/0> P). همچنین در پایان 36 جلسه تمرین گروه تمرین به‌طور معنی‌داری در آزمون‌های یک تکرار بیشینه و ترکیب بدنی و فشارخون سیستولیک بهتر از گروه کنترل بود.
بحث و نتیجه‌گیری: با در نظر گرفت جوانب احتیاط از تمرینات مقاومتی با سیستم عملکرد محیطی قلب برای افراد مبتلا به پرفشارخونی برای افزایش قدرت، ترکیب بدنی و همچنین درمان پرفشارخونی می‌توان استفاده کرد.
متن کامل [PDF 437 kb]   (579 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی