دوره 29، شماره 2 - ( ماهنامه اردیبهشت 1397 )                   جلد 29 شماره 2 صفحات 95-102 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


‌دانشگاه علوم پزشکی ارومیه،‌ ارومیه ایران ، aghazade56@yahoo.com
چکیده:   (551 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: درد متعاقب روش‌های جراحی می‌تواند ناراحتی‌های فیزیکال و شناختی و عاطفی ایجاد نماید.. کلونیدین یک آلفا 2 آگونیست است که اخیراً به‌عنوان داروی قبل عمل ضد اضطراب و درد مورداستفاده قرار می‌گیرد. هدف از این مطالعه تعیین تأثیر کلونیدین خوراکی در کاهش درد بعد از عمل جراحی دیسک کمری می‌باشد.
مواد و روش‌ کار: در این مطالعه کارآزمایی بالینی 60 بیمار مبتلا به هرنی دیسک کمری که کاندید عمل جراحی هستند به 2 گروه 30 نفره تقسیم شده در گروه مداخله، 60 دقیقه قبل از عمل 2/0 میلی‌گرم کلونیدین خوراکی و گروه کنترل قرص هم‌شکل پلاسبو همراه با 30 میلی‌لیتر آب دریافت نمودند. میزان درد بر اساس VAS، قبل از عمل و در ساعات 3، 6، 12 و 24 ساعت بعد از عمل و همچنین نیاز به مرفین در ساعت 3، 6، 12، 24 بعد از عمل ثبت شد.
یافته‌ها: میزان درد در گروه کلونیدین به‌طور معنی‌داری کم‌تر از گروه دارونما بود (0.03= P) میزان دریافت ضد درد بعد از عمل نیز در 24 ساعت پس از عمل به‌طور معنی‌دار در گروه کلونیدین کم‌تر بود.
بحث و نتیجه‌گیری: کلونیدین خوراکی بر تغییرات همودینامیک حین عمل تأثیر معنی‌دار نداشت اما باعث کاهش معنی‌دار درد و نیاز به ضد درد پس از عمل می‌شود.
متن کامل [PDF 504 kb]   (307 دریافت)    
نوع مطالعه: کارآزمایی بالینی | موضوع مقاله: جراحی مغز و اعصاب