دوره 29، شماره 2 - ( ماهنامه اردیبهشت 1397 )                   جلد 29 شماره 2 صفحات 110-118 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دپارتمان زیست شناسی جانوری، دانشکده علوم طبیعی، دانشگاه تبریز، تبریز‌، ایران
چکیده:   (557 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: سرطان تخمدان چهارمین علت مرگ‌و‌میر مرتبط با سرطان در زنان می‌باشد، به‌منظور کاهش مرگ‌ومیر ناشی از آن، شناسایی و ارزیابی بیومارکرهای تشخیصی اولیه که مختص این سرطان هستند ضروری می‌باشد، با توجه به اهمیت نقش ژن GADD45A در بقا و مرگ سلولی، تغییرات بیان آن در انواع مختلف بافت‌های خوش‌خیم، بوردورلاین و بدخیم متعلق به سرطان سروزی اپیتلیال تخمدان در این تحقیق موردبررسی قرار گرفته است.
مواد و روش کار: نمونه‌های تازه مربوط به بافت‌های مختلف سروزی تخمدان شامل 75 نمونه توموری و 20 نمونه بافت نرمال در فاصله زمانی 93 تا خرداد 96 از بیماران مراجعه‌کننده به بیمارستان کوثر ارومیه و بیمارستان الزهرا تبریز جمع‌آوری و در دمای -80 نگهداری شد، پس از تشخیص توسط پاتولوژیست، استخراج RNA توسط کیت تریزول انجام و. cDNA به‌وسیله کیت تاکارا سنتز شد. بیان ژن GADD45A به‌وسیله Real-Time PCR در این نمونه‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت.
بحث و نتیجه‌گیری: آنالیز نتایج حاکی از آن است که سطح بیان ژن GADD45A اختلاف قابل‌توجهی بین بافت‌های بدخیم و نرمال نشان داد (P<0.0001). همچنین روند کاهش بیان قابل‌توجهی در ژن GADD45A از نمونه‌های خوش‌خیم به‌سوی بدخیم مشاهده شد. بر اساس یافته‌های ما می‌توان چنین بیان نمود که سطح بیان ژن GADD45A در نمونه‌های سرطانی به‌شدت کاهش می‌یابد. بنابراین ممکن است که بتوان از میزان بیان آن برای تشخیص مرحله بیماری استفاده کرد، همچنین در سطوح درمانی سرطان می‌توان سطح بیان آن را مورد هدف قرار داد.
واژه‌های کلیدی: سرطان تخمدان، ژن GADD45A، بیان
متن کامل [PDF 472 kb]   (307 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: ژنتیک