دوره 29، شماره 1 - ( ماهنامه فروردین 1397 )                   جلد 29 شماره 1 صفحات 12-19 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه شهید بهشتی ، soleimani_neda86@yahoo.com
چکیده:   (713 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: کفیر یک پروبیوتیک کمپلکس از دانه‌های دارای میکروارگانیسم‌هایی نظیر استرپتوکوکسی‌های اسیدلاکتیک، لاکتوباسیل‌های مزوفیلیک اسیدلاکتیک، مخمرهای تخمیرکننده و غیر تخمیرکننده لاکتوز و باکتری‌های اسید استیک است که پژوهش‌های متعددی در زمینه خواص درمانی محصولات پروبیوتیک انجام پذیرفته است. هدف از این مطالعه، اثر سیتوتوکسیسیتی عصاره سلولی میکروارگانیسم‌های کفیر بر روی میزان رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی گلیوبلاستوما، به‌عنوان حادترین نوع تومورهای مغزی می‌باشد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی, از رده سلولی، سرطانی U87 (گلیوبلاستوما) استفاده شد. بررسی میانکنش سلول‌های سرطانی با غلظت‌های مختلف عصاره سلولی و بدنه میکروارگانیسم‌های کفیر پس از لیز، موردمطالعه قرار گرفت. میزان تکثیر سلول‌ها با استفاده از تست MTT، در زمانه‌های 24 و 48 ساعت بررسی شد.
یافته‌ها: نتایج تست MTT، تیمار با عصاره سلولی میکروارگانیسم‌های کفیر در دو زمان 24 و 48 ساعته، بیشترین میزان اثر به ترتیب در غلظت 024/0 و 045/0 میلی‌گرم عصاره و بیشترین میزان اثر بدنه سلولی میکروارگانیسم‌های کفیر در دو زمان 24 و 48 ساعته به ترتیب در غلظت 7 میلی‌گرم مشاهده گردید.
بحث و نتیجه‌گیری: نتایج نشان می‌دهد عصاره سلولی میکروارگانیسم‌های کفیر به‌عنوان یک محصول پروبیوتیک دارای اثر سمیت و کشندگی بیشتری بر سلول‌های سرطانی گلیوبلاستوما دارد. این ترکیب می‌تواند به‌عنوان کاندید جایگزین و یا مکمل درمانی سرطان پیشنهاد و مورداستفاده قرار گیرد.
متن کامل [PDF 477 kb]   (309 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: فیزیولوژی