دوره 28، شماره 10 - ( ماهنامه دی 1396 )                   جلد 28 شماره 10 صفحات 659-672 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه محقق اردبیلی ، Marefat_Siahkuhian@yahoo.com
چکیده:   (1106 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: هدف از این پژوهش بررسی و مقایسه اثرات 8 هفته تمرینات استقامتی و مقاومتی به همراه مکمل یاری ویتامین D3 بر شاخص­های التهابی مردان میان‌سال چاق مبتلا به پرفشارخونی بود.
مواد و روش­ها: در این پژوهش 63 مرد داوطلب میان‌سال چاق (با میانگین سنی 8/2±85/39 سال و 7/1±6/31 BMI=) مبتلا به پرفشارخونی به­صورت تصادفی به 6 گروه تمرین مقاومتی همراه ویتامین- D (11 نفر، R+D)، تمرین مقاومتی همراه دارونما (12 نفر، R+Pتمرین استقامتی همراه ویتامین- D (9 نفر، E+D)، تمرین استقامتی همراه دارونما (11 نفر، E+P)، ویتامین- D (10 نفر، D) و کنترل (10 نفر، C، بدون مداخله) تقسیم شدند. پروتکل تمرینی شامل اجرای تمرینات استقامتی با شدت و مدت فزاینده و تمرینات مقاومتی با شدت 80درصد از یک تکرار بیشینه بود که سه جلسه در هفته و به مدت 8 هفته اجرا گردید.­ گروه‌های مکمل روزانه 3000 واحد ویتامین D و گروه‌های دارونما به­همان مقدار مالتودکسترین مصرف می­کردند. فشارخون و نمونه­های خونی قبل از شروع تمرین و 36 ساعت پس از آخرین جلسه تمرینی اندازه­گیری شدند.
یافته­ها: در تمامی گروه‌های مداخله­ای به­طور معنی‌داری میزان سرم اینترلوکین-8 و اینترلوکین-4 به ترتیب کاهش و افزایش یافتند. همچنین فشارخون سیستولیک و دیاستولیک به­طور معنی­داری در گروه‌های تمرینی کاهش یافت. علاوه بر این، مقایسه نتایج بین­گروهی نشان داد که در پس­آزمون فقط در فشارخون سیستولی اختلاف معنی‌داری به­نفع گروه E+D وجود دارد.
بحث و نتیجه­گیری: اجرای 8 هفته تمرینات استقامتی و مقاومتی به همراه مکمل یاری ویتامین D3 باعث کاهش التهاب و فشارخون مردان چاق پرفشارخون شد، اما میزان اثرگذاری تمرینات استقامتی به همراه مکمل یاری ویتامین D3 بر فشارخون سیستولی به­طور محسوسی بهتر بود.
متن کامل [PDF 501 kb]   (472 دریافت)    
نوع مطالعه: کارآزمایی بالینی | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی