دوره 28، شماره 10 - ( ماهنامه دی 1396 )                   جلد 28 شماره 10 صفحات 628-620 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه ارستان ، hviskarmi86@yahoo.com
چکیده:   (25300 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: استرس سبب اختلال در باروری می‌شود، لذا مطالعه حاضر باهدف تعیین اثربخشی آرام‌سازی بنسون بر کاهش استرس ناشی از ناباروری در زنان نابارور و به‌عنوان مکمل دارودرمانی برافزایش تخمک‌گذاری آنان صورت گرفت.
مواد و روش‌ها: این مطالعه در سال 1395 بر روی زنان مراجعه‌کننده به یکی از کلینیک‌های شهر خرم‌آباد انجام شد. واحدهای موردپژوهش به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و با تخصیص تصادفی در دو گروه آزمون و کنترل قرار گرفتند. شرایط ورود به مطالعه عبارت بود از: نازایی بالای یک سال، سن 34 ـ 18 سال، عدم سابقه مصرف داروهای آرام‌بخش، عدم سابقه قبلی آرام‌سازی، نداشتن هرگونه عامل نازایی به‌جز عدم تخمک‌گذاری. ابزارهای جمع‌آوری داده‌ها شامل: پرسشنامه استرس ناشی از ناباروری نیوتن و همکاران (1999)، و نتایج سونوگرافی تخمدان‌ها بود. توسط پزشک برای هر دو گروه لتروزول 5/2 تجویز شد. ابتدا از دو گروه پیش‌آزمون به عمل آمد و بعد از پایان مداخله روانی و دارودرمانی از آن‌ها پس‌آزمون به عمل آمد و سپس نتایج سونوگرافی را جویا شدیم. تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها توسط نرم‌افزار SPSS 21 با استفاده از تحلیل کوواریانس تک متغیره انجام شد و سطح معنی‌داری ( ) در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: تشکیل فولیکول غالب در گروه آزمایش بیش از گروه کنترل بود. همچنین، مقایسه نمرات استرس دو گروه پس از مداخله حاکی از اختلاف معنی‌دار آماری دو گروه بود (p<0/05).
بحث و نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج این مطالعه آرام‌سازی بنسون سبب کاهش معنی‌دار استرس و افزایش تخمک‌گذاری شد. پیشنهاد می‌شود متخصصان علوم باروری روش آرام‌سازی بنسون را به‌عنوان مکمل دارودرمانی برای نتیجه مطلوب درمانی به کار گیرند.
متن کامل [PDF 455 kb]   (1502 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: روانشناسی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.