دوره 28، شماره 9 - ( ماهنامه آذر 1396 )                   جلد 28 شماره 9 صفحات 548-559 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز
چکیده:   (981 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: زئولیت دارای اثرات التیامی زخم‌های پوستی می‌باشد. تأثیران در روند التیام زخم‌های سوختگی بررسی نشده است. در این مطالعه اثر نانوکامپوزیت زئولیت-نقره /ژلاتین بر روی فرآیند التیام زخم سوختگی درجه سه پوست در مدل موش سوری موردمطالعه قرار گرفته است.
مواد و روش کار: زئولیت-نقره با روش تبادل یونی تهیه شد و سمیت سلولی و خصوصیت ضد میکروبیان موردبررسی قرار گرفت. این مطالعه تجربی بر روی 40 سر موش سوری نر بالب-سی به وزن تقریبی 2±30 گرم انجام شد. پس از ایجاد زخم‌های سوختگی درجه سه به مساحت 1 سانتیمتر مربع موش‌ها به چهار گروه مساوی کنترل، درمان با پماد سیلور سولفادیازین 1%، درمان با نانوکامپوزیت زئولیت-نقره/ژلاتین و ژلاتین تقسیم شدند. در گروه‌های درمان داروها روزانه یکبار تا پایان مطالعه استعمال شد. در روزهای 7 و 14 پس از ایجاد سوختگی حیوانات به روش انسانی آسان کشی شدند و نمونه‌های پوستی از محل زخم جهت انجام ارزیابی هیستوپاتولوژیکی تهیه گردید. زخم‌ها ازنظر درصد انقباض (بهبودی) و پارامترهای هیستوپاتولوژیکی بررسی شدند.
یافته‌ها: طبق نتایج به‌دست‌آمده، درصد بهبودی زخم در گروه تحت درمان با نانوکامپوزیت در روز 14 در مقایسه با سایر گروه‌ها افزایش معنی‌دار نشان داد. (P<0.0001) به لحاظ پارامترهای هیستوپاتولوژیکی بررسی شده شامل پیشروی لایه اپیتلیوم از لبه زخم، رگ زایی و تعداد فیبروبلاست سرعت روند التیام در گروه درمان شده با نانوکامپوزیت افزایش معنی‌داری نسبت به بقیه گروه‌ها داشت. (P<0.05)
نتیجه‌گیری: درنهایت می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که نانوکامپوزیت زئولیت-نقره/ژلاتین تهیه شده با غلظت 1/0 میلیگرم در میلی لیتر غیر سمی بوده و حاوی خاصیت ضد میکروبی می‌باشد. همچنین توانایی بهبود و تسریع روند التیام زخم سوختگی و بازسازی بافت را دارد. با این حال استفاده بالینی از این نانوکامپوزیت مستلزم انجام مطالعات حمایتی می‌باشد.
متن کامل [PDF 1239 kb]   (624 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: دامپزشکی