دوره 28، شماره 7 - ( ماهنامه مهر 1396 )                   جلد 28 شماره 7 صفحات 435-446 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه دندانپزشکی ترمیمی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران. ، drfmonsef@gmail.com
چکیده:   (1031 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: استفاده از آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند بر ماندگاری استحکام باند سیستم‌های ادهزیو تأثیر داشته باشد. هدف این مطالعه بررسی دو ادهزیو اچ و شستشوی دومرحله‌ای با حلال‌های متفاوت بر دوام باند کامپوزیت رزین به عاج درمان شده با پروآنتوسیانیدین بود.
مواد و روش‌ کار: 80 دندان مولر سالم، بعد از برداشتن مینای سطح اکلوزال با دیسک الماسی، بر اساس نوع حلال موجود در ادهزیو به‌طور تصادفی به 4 گروه تقسیم شدند، که در هر گروه نیز نیمی از نمونه‌ها تحت درمان سطحی با پروانتوسیانیدین قرار گرفته و نیمی دیگر به‌عنوان گروه کنترل در نظر گرفته شدند. بعد از گذشت 24 ساعت پس از آماده شدن نمونه‌ها طبق دستور کارخانه سازنده و نگهداری در آب مقطر، تحت ترموسیکل و برش قرار گرفتند، نیمی از نمونه‌ها بلافاصله و نیمی دیگر 6 ماه بعد با دستگاه استحکام باند ریز کششی، مورد آزمایش قرار گرفتند. نحوه شکست نمونه‌ها با استریو میکروسکوپ و مورفولوژی سطح شکست با SEM بررسی شد.
یافته‌ها: هیچ‌یک از متغیرهای کاربرد پروآنتوسیانیدین، نوع حلال، و ذخیره‌سازی به‌تنهایی اثر معنی‌داری را بر مقادیر استحکام باند ریز کششی نمونه‌ها نشان ندادند، ولی در بررسی اثر متقابل کاربرد پروآنتوسیانیدین و نوع حلال، و نیز اثر متقابل کاربرد پروآنتوسیانیدین و ذخیره‌سازی، تأثیر معنی‌دار مشاهده گردید (05/0>P).
بحث و نتیجه‌گیری: کاربرد پروآنتوسیانیدین باعث ثبات باند می‌گردد و همراه با ادهزیو‌هایی با پایه الکلی، این اثر افزایش پیدا می‌کند.
متن کامل [PDF 725 kb]   (376 دریافت)