دوره 29، شماره 2 - ( ماهنامه اردیبهشت 1397 )                   جلد 29 شماره 2 صفحات 143-158 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه ارومیه ، g.najafi20062yahoo.com
چکیده:   (700 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: آترازین شایع‌ترین علف‌کشی است که اثرات مخربی بر روی سیستم تناسلی دارد. هدف از این مطالعه ارزیابی اثرات آترازین بر میزان تستوسترون سرم و توان باروری در رت‌های نر می‌باشد.
مواد و روش‌ کار: برای انجام این مطالعه تجربی هشتاد رت نر با وزن 199 الی 207 گرم مورداستفاده قرار گرفت. رت‌ها به‌طور تصادفی به چهار گروه تقسیم شدند: گروه کنترل- شم، روغن ذرت را به میزان 2/0 میلی‌لیتر دریافت کردند و سه گروه آزمایشی که آترازین را با دوز 75، 150 و 300 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به‌صورت خوراکی به ترتیب به‌عنوان دوزهای پایین، متوسط و بالای آترازین به مدت 5، 15، 30 و 45 روز دریافت کردند. پارامترهای وزن بدن و بیضه‌ها، میزان هورمون تستوسترون‌، قابلیت زنده‌مانی، تعداد، درصد اسپرم‌های نابالغ، آسیب DNA و آپوپتوز اسپرم‌ها و تغییرات بافت بیضه مورد ارزیابی قرار گرفتند.
یافته‌ها: نتایج اندازه‌گیری‌های هورمونی نشان داد که در گروه‌های دریافت‌کننده آترازین غلظت هورمون تستوسترون کاهش یافته است. وزن بدن و بیضه در گروه‌های آزمایشی به‌طور معنی‌داری کاهش یافته بود (05/0P<). درصد اسپرم‌های زنده در گروه‌های آزمایشی، به‌صورت وابسته به دوز کاهش یافته بود همچنین اسپرم‌های نابالغ، اسپرم‌ها با DNA آسیب‌دیده و آپوپتوتیک در همه گروه‌های آزمایشی افزایش یافته بود.
بحث و نتیجه‌گیری: می‌توان نتیجه گرفت که تجویز خوراکی آترازین می‌تواند سطح هورمون تستوسترون را کاهش داده و همچنین این علف‌کش می‌تواند اثرات مخربی بر بافت بیضه و روند اسپرماتوژنز داشته باشد.
واژه‌های کلیدی: آترازین، اسپرم، بافت شناسی، بیضه، رت
متن کامل [PDF 701 kb]   (455 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: بافت شناسی