دوره 28، شماره 9 - ( ماهنامه آذر 1396 )                   جلد 28 شماره 9 صفحات 540-547 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، واحد بیرجند، دانشگاه آزاد اسلامی، بیرجند، ایران. ، t.mohammad2@gmail.com
چکیده:   (4573 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: این پژوهش باهدف، بررسی اثربخشی گروه درمانی مبتنی بر تعهد و پذیرش بر افزایش رضایت از زندگی در افراد مبتلا به سندرم آشیانه خالی انجام شد.
مواد و روش‌ کار: روش پژوهش نیمه تجربی با طرح پیش‌آزمون ـ پس‌آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری شامل کلیه افراد میان‌سال مراجعه‌کننده به مرکز روان‌درمانی سپید شهر کاشمر در سال 1395 بود. از این جامعه­ی آماری به شیوه نمونه­گیری هدفمند و داوطلبانه، تعداد 30 نفر به‌عنوان نمونه انتخاب، به‌طور کاملاً تصادفی در دو گروه 15 نفری آزمایش و کنترل جایگزین شدند. گروه آزمایش تحت 8 جلسه 90 دقیقه­ای درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد قرار گرفتند و گروه کنترل هیچ درمانی را دریافت نکردند. هر دو گروه در آغاز و پایان درمان به پرسشنـامه رضایت از زندگی (SWLS) داینر و همکاران (1985) پاسخ دادند. تجزیه‌و‌تحلیل آماری داده­ها، با نرم­افزار spss-22 و آمار استنبـاطی (آزمون تحلیل کوواریانس) انجام شد.
یافته‌ها: یافته‌های نشان داد که میانگین نمرات رضایت از زندگی در پس‌آزمون گروه آزمایش به‌طور معناداری از میانگین نمرات پس­آزمون در گروه کنترل بالاتر است.
بحث و نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد گروه درمانی مبتنی بر تعهد و پذیرش بر افزایش رضایت از زندگی در افراد مبتلا به سندرم آشیانه خالی تاثیر دارد. لذا می­تواند به‌عنوان یک راهکار درمانی موردتوجه و استفاده قرار گیرد.
متن کامل [PDF 423 kb]   (585 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عمومى