دوره 28، شماره 9 - ( ماهنامه آذر 1396 )                   جلد 28 شماره 9 صفحات 529-539 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
چکیده:   (3566 مشاهده)
پیش‌زمینه و هدف: بیماری‌ام.اس، از شایع‌ترین و مهم‌ترین اختلالات عصب‌شناختی در جهان می‌باشد. با توجه به اینکه کیفیت زندگی به‌عنوان احساس ذهنی، پدیده‌ای روان‌شناختی می‌باشد که با متغیرهای دیگر روان‌شناختی همانند هوش هیجانی می‌تواند رابطه داشته باشد، لذا پژوهش حاضر با هدف بررسی کیفیت زندگی و رابطه آن با هوش هیجانی در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (M.S) انجمن M.S شهر ارومیه انجام شده است.
روش: نمونه نهایی موردبررسی در این پژوهش 214 نفر (92 نفر مرد و 122 نفر زن) می‌باشد که به‌صورت روش نمونه‌گیری در دسترس، انتخاب شده‌اند که برای جمع‌آوری داده‌های مربوطه، از پرسشنامه‌های:
الف) مقیاس فرم کوتاه (پرسشنامه) کیفیت زندگی (WHOQOL- BREF) و ب) هوش هیجانی (بار- آن) و جهت تجزیه‌و‌تحلیل و تفسیر دادها، از ضریب همبستگی و رگرسیون چند متغیره استفاده شده است.
یافته‌ها: نتایج پژوهش حکایت از آن داشت که بین متغیر کیفیت زندگی و مؤلفه‌های هوش هیجانی ازجمله شادمانی، خود شکوفایی، استقلال، واقع‌گرایی، رابطه معنادار و مستقیم و با مؤلفه‌های حل مسئله، روابط بین فردی و همدلی رابطه معنادار و معکوس وجود دارد. همچنین در بررسی قدرت پیش‌بینی پذیری، نتایج حاکی از آن بود که هوش هیجانی و مؤلفه‌های آن با میزان 77.6 درصد، قابلیت پیش‌بینی متغیر کیفیت زندگی را دارا می‌باشند.
بحث و نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش حاضر نشان می‌دهد که بین کیفیت زندگی و مؤلفه‌های هوش هیجانی رابطه معنادار وجود دارد.
واژه‌های کلیدی: کیفیت زندگی، هوش هیجانی، بیماری M.S
متن کامل [PDF 472 kb]   (480 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: روانشناسی