دوره 27، شماره 11 - ( ماهنامه بهمن 1395 )                   جلد 27 شماره 11 صفحات 950-958 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، masoudzadeh@yahoo.com
چکیده:   (3157 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: با توجه به اینکه ذهن آگاهی ممکن است بر سازوکارهای زیربنایی اختلال وحشت‌زدگی تأثیر بگذارد، هدف این پژوهش بررسی اثربخشی درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی بر بهبودی بیماران مبتلابه اختلال وحشت‌زدگی به‌عنوان مکمل دارو است.

مواد و روش‌ها: این پژوهش مطالعه‌ای پیش-آزمایشی از نوع پیش‌آزمون_ پس‌آزمون با گروه کنترل (لیست انتظار) و پیگیری می­باشد. تعداد 30 بیمار مبتلا به اختلال وحشت‌زدگی انتخاب و به‌طور تصادفی در گروه آزمایش و کنترل جایگزین شدند. هر دو گروه تحت دارودرمانی با نوع و دوز یکسان قرار داشتند. گروه آزمایش تحت درمان MBCT قرار گرفتند و گروه کنترل در لیست انتظار بودند. پرسشنامه باور وحشت‌زدگی، پرسشنامه اضطراب بک، و پرسشنامه افسردگی بک برای جمع‌آوری داده‌ها مورد استفاده قرار گرفت. داده‌ها با آزمون‌های تحلیل کوواریانس مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار گرفتند.

یافته­ها: بعد درمان، نمرات بیماران گروه آزمایش در زیرمقیاس‌های شدت علائم، اضطراب انتظار، فاجعه انگاری بدنی، فاجعه انگاری هیجانی و نارضایتی از خود اختلال وحشت‌زدگی کاهش معنی‌داری (05/0 >p) نشان دادند. این تغییرات در پیگیری دوماهه پایدار بود.

بحث و نتیجه‌گیری: بنابراین درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی با اثرگذاری روی سازوکارهای شناختی و مؤلفه‌های درگیر در اختلال وحشت‌زدگی می‌تواند در بهبودی بیماران مبتلا به این اختلال مؤثر باشد.

متن کامل [PDF 452 kb]   (1135 دریافت)    
نوع مطالعه: کارآزمایی بالینی | موضوع مقاله: روانشناسی