دوره 27، شماره 5 - ( ماهنامه مرداد 1395 )                   جلد 27 شماره 5 صفحات 365-374 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار گروه روانشناسی گروه روانشناسی دانشگاه مراغه ، esmaili147@gmail.com
چکیده:   (3092 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: هدف پژوهش حاضر، تعیین اثربخشی روان‌درمان گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد بر افزایش کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان پستان بود.

مواد و روش‌ کار: بدین منظور، طی یک پژوهش نیمه آزمایشی 30 نفر از زنان مبتلا به سرطان پستان بیمارستان امید شهر ارومیه به شیوه‌ی نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و به‌صورت تصادفی در دو گروه آزمایشی (15 نفر) و کنترل (15 نفر) قرار گرفتند. طرح پژوهش از نوع پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه کنترل بود. گروه آزمایش به مدت 8 جلسه 90 دقیقه‌ای مداخله‌ی مبتنی بر پذیرش و تعهد را دریافت کردند ولی مداخله‌ای بر روی گروه کنترل صورت نگرفت. هر دو گروه در دو مرحله پیش‌آزمون و پس‌آزمون به‌وسیله پرسشنامه کیفیت زندگی مخصوص بیماران مبتلا به سرطان پستان QOL_BR23)) مورد آزمون قرار گرفتند همچنین از روش تحلیل کوواریانس جهت تجزیه‌و‌تحلیل استفاده شد.

یافته‌ها: نتایج تحلیل کوواریانس نشان داد که برنامه‌ی درمانی توانسته است دو بعد سلامت اجتماعی و سلامت جسمانی آزمودنی‌های گروه آزمایش را بهبود ببخشد ولی در دو بعد سلامت روان‌شناختی و سلامت محیطی مداخله نتوانسته است وضعیت آزمودنی‌ها را تحت تأثیر قرار دهد.

بحث و نتیجه‌گیری: بنابراین می‌توان اظهار داشت که روان‌درمانی گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد می‌تواند در ارتقاء کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان پستان مؤثر باشد.

 

متن کامل [PDF 427 kb]   (1493 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: روانشناسی