دوره 27، شماره 12 - ( ماهنامه اسفند 1395 ) | جلد 27 شماره 12 صفحات 1041-1047 | برگشت به فهرست نشریاتDOI: 10.18869/acadpub.umj.27.12.1041

XML English Abstract Print


استادیار دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، sadeghi.e@umsu.ac.ir
چکیده:   (122 مشاهده)

پیش‌زمینه و هدف: کلونیزاسیون بینی با ارگانیسم استافیلوکک ائوروس مقاوم به متی‌سیلین به‌عنوان یک ریسک فاکتور مهم در ابتلا به عفونت‌های خطرناک شناخته شده است.

مواد و روش‌ کار: مطالعه حاضر جهت بررسی میزان شیوع کلونیزاسیون بینی با استافیلوکک مقاوم به متی‌سیلین در بین کودکان زیر 14 سال در سنین مدرسه و قبل از مدرسه در شهر ارومیه انجام شد. نمونه‌ها جهت کشت از 400 کودک گرفته شده و کشت و آنتتی بیوگرام با دیسک اگزاسیلین در بیمارستان شهید مطهری ارومیه انجام شد.

یافته‌ها: از میان 400 نمونه گرفته شده 81 مورد کلونیزاسیون با استافیلوکک گزارش شد که در 12 نمونه مقاوم به متی‌سیلین بودند کلونیزاسیون در جنس دختر کمی بالاتر از جنس مذکر بود که با در نظر گرفتن p valve بالاتر از 1 از جهت آماری قابل‌توجه نمی‌باشد.

بحث و نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که کلونیزاسیون با ارگانیسم استافیلوکک مقاوم به متی‌سیلین در بین کودکان سالم در این منطقه وجود دارد. خوشبختانه شیوع این کلونیزاسیون در مقایسه با نتایج مطالعه سایر مناطق بالاتر نمی‌باشد که البته توجه در جهت جلوگیری از انتقال این نوع از ارگانیسم ضروری می‌باشد.

متن کامل [PDF 422 kb]   (77 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي(توصیفی- تحلیلی) | موضوع مقاله: عفونی کودکان
دریافت: ۱۳۹۵/۴/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۵/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۲۱